Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Satışlara Direnemedi! Günlük Kayıp Yüzde 1,5

Günlerdir yumuşak da olsa pozitif yönlü hareket eden borsada bugün satıcılı bir hava hakimdi. Piyasaların odak noktasında seçim var. İşte detaylar;
Borsa İstanbul Satışlara Direnemedi! Günlük Kayıp Yüzde 1,5
HABER GİRİŞ

Ocak ayında sert düşüşlerin görüldüğü borsayla ilgili konuşulan en önemli konulardan biri de seçim süreciydi. Seçimle ilgili hem iktidar hem de muhalefetten farklı değerlendirmeler gelirken piyasalarda soru işaretleri artıyor. Seçimin ertelenmesinin borsaya nasıl bir etki yapacağı yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Borsa İstanbul’da ciddi satışlar görülse de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından alınan bazı kararlar geçtiğimiz günlerde toparlanmaya işaret etmişti. Ancak bu süreçte bazı uzmanlar bunun sürdürülebilir olmadığını, endekslerin sağlam duruş sergileyebilmesi için yatırımcıların piyasalara ve borsaya güvenmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Bazı analistler borsanın şu anda alım için uygun olduğunu işaret etse de endekslerin kısa zaman diliminde hem pozitifi hem negatifi test etmesi yatırımcıların kaygılanmasına neden oluyor. Zaten 2023’ün ilk aylarında birçok yatırımcının borsadan çıkması ya da kalmayı tercih edenlerin üzerinde bir baskı olması, gelecek süreçlere ilişkin beklentileri kötüleştiriyor.

Seçim Ertelenir mi? Borsaya Etkisi Ne Olur?

Bazı kaynakların aktardığı bilgilere göre üst düzey bir hükümet yetkilisi seçimi erteleme kararının rafa kalktığını, iktidar tarafında seçimin 18 Haziran’da yapılması düşüncesinin ağır bastığını belirtti.

Borsa uzmanları yılbaşından beri seçimin borsa için bir belirsizlik oluşturduğunu vurguluyor. Seçimden alınacak sonuçlar neticesinde herhangi bir iktidar değişikliği meydana gelirse ekonomi ve finans ile ilgili birçok politikanın değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Piyasalar net, istikrarlı ve soru işareti olmayan bir ortamda işleyişine devam etmek istediği için seçimle ilgili her türlü gelişmeyi takip etme durumunda kalıyor.

GCM Yatırım Banner

Seçimin ertelenmesi, her ne kadar belirsizliğin bir süre ortadan kalkmasını sağlayacağı için olumlu bir gelişme gibi görülse de stres kaynağını tamamen yok etmeyecek. Uzmanlar borsa için seçimin zamanında yapılmasının daha olumlu olacağını ifade ediyor.

Ekonomik duruma, sisteme ve anlayışa göre hareket eden şirketler net adımlar atabilmek ve yatırımlar yapabilmek için değişime açık olmayan istikrarlı bir piyasanın oluşmasını istiyor. Yine yatırımcılar da tercihlerini ve yönelimlerini hükümet politikalarının şekillendirdiği araçlar doğrultusunda yapacağı için seçimin ertelenmemesinin daha uygun olacağı vurgulanıyor.

Analistler, seçimden sonra bir iktidar değişikliği olması durumunda maliye ve para politikalarında büyük değişiklikler olacağını tahmin ediyor. Öyle ki 6’lı masanın Ak Parti’ye yönelik eleştirilerinin en başında ekonomi ile ilgili başlıklar yer alıyor.

Seçimin ertelenmesi, belirsizliğe yönelik kaygıları daha da ciddileştireceği için bu durum borsada daha ciddi sorunlara neden olabilir. Uzmanlar, yaşanabilecek her şeyin bir an önce yaşanıp piyasaların yön bulma konusunda emin adımlar atması gerektiğini kaydediyor.

BIST 100 Endeksi

Borsa İstanbul Satışlara Direnemedi! Günlük Kayıp Yüzde 1,5Kaynak: Paratic Piyasalar

16 Şubat’tan bugüne negatifi gösteremeyen BIST 100, bugün güne 5163 puandan açılış yaptı. Satıcılı yönelimler gün içinde yatay yönlü seyrin hakim olmasına neden oldu. Günlük yüzde 1,5 oranında kayıp veren endeks 5071 puana düştü.

Endeks bir önceki güne göre 77 puan gerilerken toplam işlem hacmi 77,6 milyar TL seviyesinde oldu.

BIST 100 endeksinde 5200 ve 5250 seviyeleri direnç, 5000 puan ise destek noktası olarak işaretleniyor.

Analistler dünya genelinde karışık bir tablo olmasından kaynaklı olarak küresel pay piyasalarında belirsizliğin yüksek, risk iştahının ise düşük olduğunu aktarıyor.

Yarın yurt içinde oldukça kritik bir veri olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararı takip edilecek. Ekonomistlerin büyük bölümü TCMB’nin politika faizini indireceğini tahmin ediyor.

Günlerdir öne çıkarak tavandan işlem gören taş, toprak endeksine ait hisselerde düşüş görüldü. Taş, toprak endeksi bugün günlük yüzde 6 kayıp yaşadı.

Sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 3,6 ile inşaat olurken en çok kaybettiren yüzde 7,7 ile metal, ana sanayi oldu. Bankacılık endeksi ve holding endeksi yüzde 1 oranında düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın