Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Satışlara Boyun Eğdi! Uzmandan Kritik Yorum

Seçimin 2. tura kalmasıyla borsadaki volatilite devam ediyor. 2 gün art arda yükselen BIST 100 bugün kayıp verdi. İşte detaylar;
Borsa İstanbul Satışlara Boyun Eğdi! Uzmandan Kritik Yorum
HABER GİRİŞ

Yatırımcı sayısının her ay arttığı Borsa İstanbul’da oldukça karışık bir seyir kendini gösteriyor. Seçimlerin ikinci tura ertelenmesiyle 15 Mayıs’ta yüzde 6 değer kaybeden endeks, 16 ve 17 Mayıs’ta bankacılık sektörü hariç pozitif bir tablo sergilemişti. Ancak söz konusu durum sadece 2 gün sürdü. Borsada bugün sert satışlar görüldü.

Belirsizliğin bir süre daha devam edeceğinin kesinleşmesiyle  piyasalardaki tansiyon kendini gösterdi. Sektör endeksleri arasında en çok dikkat çeken bankacılık endeksi oldu. Seçimden önceki hafta sert yükselen bankacılık endeksi Cumhurbaşkanlığı seçiminde kazananın olmasıyla birlikte kazançlarını sildi. 18 Mayıs’ta sert satışların gelmesiyle tüm sektör endeksleri bankacılık endeksine ortak olarak düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul Satışlara Boyun Eğdi! Uzmandan Kritik YorumKaynak: Paratic Piyasalar

Son iki gündür yükseliş kaydeden BIST 100 endeksi yoğun satışların gelmesiyle düşüşe geçti. Endeks güne 4689 puandan başladı ve günün tamamında satıcılı hareket etti. BIST 100 kapanışını yüzde 3,4 değer kaybederek 4501 puandan yaptı.

Endeks önceki kapanışa göre 159,95 puan düşerken toplam işlem hacmi 54,4 milyar TL seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Hafta başından beri sert kayıplar veren bankacılık endeksi yüzde 3,6 değer kaybetti. Bankacılıkta haftalık kayıp yüzde 11’e çıktı.

Tüm sektör endeksleri gerilerken en çok kaybettiren yüzde 5,9 ile madencilik oldu. Holding endeksi ise yüzde 3 düştü.

Borsadaki negatif görüntü halka arzlara da yansıdı. Az sayıda lot sayısına rağmen halka arzlara rekor katılımlar geldi. Fakat piyasaların seçim stresiyle baskılandığı süreçte son dönemde borsaya katılan şirketler yatırımcıların umduğunu veremedi. Borsaya yeni katılan Bien Yapı (BIENY) ve Kayseri Şeker’in (KAYSE) performansı borsanın ne kadar sancılı bir süreçte olduğunu kanıtladı.

Uzmandan Borsa İstanbul Değerlendirmesi

Kanal Finans Youtube kanalında konuşan Tunç Şatıroğlu, borsanın seçim sürecinde kötü bir performans sergilemesinin normal olduğunu söyledi. Genel olarak seçimden sonra yükseliş olabileceğine dair bir beklentinin olduğunu ancak seçimin nasıl sona erdiğinin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizi artırmayacağını söylediğini hatırlatan Analist, piyasalarda Erdoğan’ın bu düşüncesinden döneceğine dair beklentilerin olduğunu paylaştı. Buna katılmadığını, bir ihtimal Cumhurbaşkanı’nın faiz kararını değiştirebileceğini, ama şu an bu süreçte bunun pek de mümkün olmadığını belirtti. Bunun ancak 2024’te yapılacak yerel seçimlerin ardından gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Enflasyon Ortamında Borsa Yükselir mi?

Yüksek enflasyonun ve bütçe açığının devam edeceğini, özellikle enflasyondan dolayı borsanın yükselmesiyle ilgili tahminler olduğuna dikkat çekti. Şatıroğlu, geçmişte çok yüksek enflasyona defalarca şahit olduğunu, ancak bu süreçlerde borsanın her zaman yukarı yönlü hareket etmediğini aktardı.

Borsaya İlgi Devam Edecek mi?

“Faizlerden kazanılmıyor borsaya girilmez mi” sorusuna yanıt veren Analist, insanların kur korumalı mevduata (KKM) gittiğini ifade etti. Doların yükselmesiyle ilgili beklentinin olduğu sürece KKM’ye yoğun ilgi olacağını söyledi.

Borsada uzun vadede yükselişlerin kaydedilebilmesi için gerekçelere ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Şatıroğlu, “Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak olsa dışarıdan para gelme ihtimali olurdu.” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı’nın kazanması halinde “Faiz sebep, enflasyon sonuç” düşüncesinden tekrardan Ortodoks politikalara dönüleceğini paylaştı.

Borsa İstanbul’un endeks bazında 2022 Kasım ayındaki seviyesine geri döndüğünü hatırlattı. KKM’de kalan insanların ise kazançlı çıktığını anımsattı.

ABD’ye Yatırım Yapılır mı?

Şatıroğlu, uzun vadede Amerikan borsasında kaybetmek diye bir şey olmadığını, 20 sene her ay küçük yatırımlarla iyi bir para kazanıldığını bildirdi.

Türkiye’deki borsanın bu şekilde bir kazanç sağlamadığını, Borsa İstanbul’un 2000 yılında 300 doları gördüğünü, aradan 23 yıl geçmesine rağmen endeksin bu noktanın çok aşağısında olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.