Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Haftaya Satıcılı Başladı! Bankacılık Düşüşte!

İkinci turu bekleyen Borsa İstanbul seçim öncesi haftaya negatif başladı. Endeks 4466 puana gerilerken günlük kayıp yüzde 0,8 oldu.
Borsa İstanbul Haftaya Satıcılı Başladı! Bankacılık Düşüşte!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, yatırımcı sayısının hızla arttığı ortamda düşüş yönlü hareketini sürdürüyor. Yurt içi piyasalar 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı. Siyasi başlıkların tüm gündemi meşgul ettiği ortamda Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın kimi destekleyeceği merakla bekleniyordu.

Basın toplantısı düzenleyen Sinan Oğan, ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini duyurdu.

Partisinin vizyonu ve misyonuna dikkat çeken Oğan, ittifak olarak hedeflerinin devam ettiğini, plana sadık kaldıklarını paylaştı.

Seçimden önce birkaç günlüğüne sert yükseliş kaydeden endeks seçimin ikinci tura kalmasıyla satışlara maruz kaldı. Yıllık en yüksek 5704 puanı gören BIST 100 endeksi, uzun süredir seçim baskısıyla negatif yönlü hareket ediyor.

Analistlerin büyük çoğunluğu seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından borsada bir yükseliş görüleceğini vurguluyor. Ancak yukarı yönlü hareketin ne kadar süreceğine dair fikir ayrılıkları devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul Haftaya Satıcılı Başladı! Bankacılık Düşüşte!Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz hafta 19 Mayıs tarihinde kapalı olan Borsa İstanbul’un son işlem günü Perşembe günüydü. 18 Mayıs’ta kapanışını 4501 puandan yapan BIST 100, bugün açılışını 4532 puandan yaptı. Endekste dalgalı bir seyir dikkat çekerken gün sonunda yüzde 0,7’lik değer kaybı görüldü. BIST 100 4466 puana düştü.

Önceki kapanışa göre 35 puan azalan endekste toplam işlem hacmi 49,7 milyar TL seviyesinde oldu.

BIST 100’de 4400 seviyesi destek, 4600 ise direnç olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında bankacılık endeksindeki kayıplar dikkat çekmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun hemen öncesinde pozitif bir görüntü sergileyen bankacılık, seçimin ikinci tura kalmasıyla düşüşe geçti ve bu yöndeki hareketini devam ettiriyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 6,3 ile madencilik olurken en çok kaybettiren yüzde 3,3 ile bankacılık oldu. Holding endeksi ise yüzde 2 düştü.

Tacirler Yatırım Araştırma Direktörü Kadirhan Öztürk, geçtiğimiz hafta stresli ortamda alınabilecek hisseleri paylaşırken bankacılık sektörünü de değerlendirmişti. Öztürk, sektörle ilgili negatif beklenti içinde olduğunu paylaşmıştı.

Uzmandan Seçim ve Borsa Değerlendirmesi

Kanal Finans’ta konuşan Tunç Şatıroğlu, borsada iyimser olacak bir sebep olmadığını söyledi. Şatıroğlu kim seçilirse seçilsin Türkiye ekonomisi için iyi bir tablo görmediğini belirtti.

Borsadaki şirketler için pozitif olunacak bir ortam olmadığını kaydeden Uzman, sadece kısa süreli bir iyileşme gerçekleşebileceğini aktardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması durumunda 5200 veya 5700 seviyelerine çıkılabileceğini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devam etmesi durumunda ise 4850 – 5000 puanlarının görülebileceğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu’nun mecliste çoğunluğu sağlayamadığı için işinin daha zor olduğunun altını çizen Şatıroğlu, yabancı yatırımcıya yönelik beklentinin çok fazla ertelenebileceğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun bir yasa çıkarmak veya düzenlemek istediğinde zorlanacağını belirtti.

Yabancıların “Bu adam enflasyonla nasıl mücadele edecek? Bütçe açığını nasıl kapatacak?” şeklinde düşüneceğini aktardı. Yabancı yatırımcıların 2024’te yapılacak yerel seçimleri bekleyebileceğini sözlerine ekledi.

Erdoğan’ın devam etmesi durumunda yabancı para gelmeyeceğini, satışların daha da artacağını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.