Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eylül’de %8,6 Yükselen Borsa İstanbul 104 Bin Civarında Seyrediyor

Borsa İstanbul Ocak ayından bu yana en iyi aylık performansını gösterdi. Ancak piyasa değeri açısından diğer endekslere göre %50 ucuz olduğuna dikkat çekildi.
Eylül’de %8,6 Yükselen Borsa İstanbul 104 Bin Civarında Seyrediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çarşamba gününe %0,04 düşüşle 103.832 puandan başlayan Borsa İstanbul, saat 11:54 itibarıyla 103.990 puandan işlem görüyor. Endeks açılışın ardından 103.268 – 104.446 puan arasında hareket etti. BIST 100 Endeksi Ocak ayında %14 oranında artış göstermişti. Eylül ayında gerçekleştirdiği %8,6’lık yükseliş ile sene başından bu yana en iyi aylık performansını kaydetmiş oldu.

Açılışta %0,32 düşüş gösteren bankacılık endeksi şu dakikalarda %0,22 ekside seyrediyor.

2 Ekim BorsaÇarşamba gününe düşüşle başlayan BIST 100 Endeksi’nde en fazla kazandıran sektör endeksi %0,41 ile madencilik oldu. Saat 11:56 itibarıyla elektrik endeksi %0,32, holding %0,16 ekside seyrederken, madencilik %0,47, finansal kiralama ve faktoring %0,01 ve gayrimenkul yatırım ortaklığı %0,85 artıda işlem görüyor. Analistler endekste teknik açıdan 102.500 seviyesini destek, 105.000 – 105.500 aralığını ise direnç bölgeleri olarak takip ediyor.

New York’ta işlem gören iShares MSCI Turkey exchange traded fonuna (ETF) dün 14,4 milyon dolar giriş oldu.

ETF GirişiBu rakam 2018 yılının Ağustos ayından bu yana gerçekleşen en güçlü günlük giriş olarak kaydedildi. Söz konusu ETF’ler Eylül ayında %11 oranında yükseliş gösterdi. Investec Bank traderlarından Julian Rimmer, küresel büyümenin yavaşlaması ve beklentilerin düşmesine rağmen Türk piyasalarının yüksek reel getiriye sahip olduğunu dile getirdi.

Bu durumun ise Türk lirasını carry trade için cazip hale getirdiğini yorumladı. Şu anda Türkiye’nin reel getiri oranı %1,49 seviyesinde. Bu oran diğer gelişen ülke piyasalarıyla kıyaslandığında halen düşük seviyede. Ancak Merkez Bankası’nın son beklenti anketi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP açıklamasında olduğu üzere enflasyonda düşüş beklentisi sürüyor.

Bu durum ise reel getiri oranında artış sağlayacağı anlamına geliyor. Julian Rimmer yaptığı değerlendirmede; yılın ilk yarısında yaşanan ve olumsuz etkileyen jeopolitik gelişmelerin sona erdiğini, bu nedenle de pozitif bir ortam olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner
Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Mehmet Gönen, BIST 100’ün diğer endekslere göre %50 daha ucuz olduğunu belirtti.

BIST 100 %50 UcuzBorsa İstanbul Pay Piyasası’ndaki sınıflandırma değişikliğinin duyurulduğu basın toplantısında konuşan Gönen, 6 kriterle 4 farklı Pazar ayrıştırması yaptıklarını açıkladı. Söz konusu değişikliğin Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısını artırmak ve güven ortamını iyileştirmek adına önemli bir adım olduğunu söyledi.

Yıldız 1 pazarında şartların daha esnek olacağını belirten Gönen, Ana 2 pazarında devre kesicilerin daha erken bir şekilde harekete geçeceğini açıkladı. Pay piyasasında 500 TL’den fazla yatırımı olan 600 bin civarında yatırımcı olduğunu söyleyen gönen hissedarlık kültürünün tanıtılması gerektiğine dikkat çekti. Bir yıl içerisinde repo piyasasının 1-2 milyar dolardan, 12 milyar dolar hacme ulaştığını söyledi.

Öte yandan borsanın 150 milyar dolar olan piyasa değerinin diğer endekslerle kıyaslama yapıldığında yarı fiyatında olduğunu vurguladı. Hisse senetlerinin dolar ve mevduattan her zaman daha fazla kazanç getirdiğini söyleyen Gönen, bu iki kalemde yatırımcının sadece enflasyondan korunduğunu aktardı.

Dikkat edilmesi gereken hususun ise hisse senetlerine yatırım yapan kişilerin daha iyi tasarruf sağladığının çok aşikar olduğunu sözlerine ekledi. Bu nedenle pay piyasası kriterlerini güncelleme yoluna giderek yatırımcı sayısını artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

İnsanların, devletin içinde bulunduğu projelere daha fazla güven duyduğunu söyledi.

Yatırımcı GüveniBunu örnek olarak geçen yıl gerçekleşen Aselsan’ın halka arzını gösteren Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Mehmet Gönen 60 binden fazla yatırımcının pay aldığını hatırlattı.

Geçen yaz yaşanan kur atakları sonrasında FX swap piyasasındaki gelişmeleri, “Bu işin yeri Londra, bir şey olmaz dediler. İlk ay 10 milyon dolar geçti. Bankalarla konuştuk, anlattık. 3. ay itibariyle 650 milyon doları geçmişti. Şu an toplam swap piyasasının üçte biri bizden geçiyor” sözleriyle özetledi.

Türk lirasında vatandaşa güven verdikçe dolara olan ilginin azalacağını vurguladı. Gazetecilerin işlem saatleri konusunda yönelttikleri soruya ise saatlerin uzatılmasının istendiğini söyleyerek cevap verdi. İşlem saatlerinin 23:00’e kadar uzatılabileceğini dile getiren Gönen, kendilerinin hazır olduğunu fakat aracı kurum tarafında bir takım zorlukların bulunduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.