Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Pay Piyasası’ndaki Şirketler Belirli Kriterlere Göre Yeniden Sınıflandırılacak

Pay Piyasası’nda yer alan şirketler; piyasa değeri, bireysel yatırımcı, yatırım tutarı ve halka açıklık oranı gibi kriterlerle yeniden gruplandırılacak.
Borsa İstanbul Pay Piyasası’ndaki Şirketler Belirli Kriterlere Göre Yeniden Sınıflandırılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’dan bu sabah yapılan duyuruya göre Pay Piyasası’nda Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören şirketler belirli kriterlere göre yeniden sınıflandırılacak. Yapılan yeni düzenlemeye göre Yıldız ve Ana Pazar altında ikişer tane yeni grup oluşturulacak.

Şirketler; piyasa değeri, büyüklüğü, derinliği ve likidite sahipliği açısından değerlendirilip, hangi grubun kriterlerini tam olarak karşılıyorsa oraya dahil edilecek. Söz konusu düzenlemeler 4 Kasım 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda Pazar Yapıları Kriterleri Güncellendi

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda Pazar Yapıları Kriterleri GüncellendiBuna göre yeni Pazar yapısı; Yıldız Pazar (Grup 1 – Grup 2), Ana Pazar (Grup 1 – Grup 2), Yakın İzleme Pazarı (YİP), Gelişen İşletmeler Pazarı (GİP), Piyasa Öncesi İşletim Platformu (POİP), Yapılandırılmış Ürünler ve Fon Pazarı (YÜFP) ve Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı (NİYİP) şeklinde olacak.

Bunlara ilaveten Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’nda işlem gören Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları ve Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları gibi paylar bu gruptan çıkarılıp, sağladığı kriterlere göre ilgili yerlere aktarılacak.

Halka arz edilen payların asgari piyasa değeri şartı Yıldız Pazar için 100 milyon liradan 150 milyona, Ana Pazar için 25 milyon liradan 30 milyon liraya yükseltildi. Daha önce pazarlar oluşturulurken şirketlerin sadece halka açık piyasa değerine bakılıyordu. Bugün yapılan düzenleme sonrasında; halka açıklık oranı, toplam piyasa değeri, likidite, bireysel yatırımcı ve kurumsal fon yatırım tutarı gibi kriterler de baz alınacak.

GCM Yatırım Banner

500 Milyon TL’nin Üzerinde Piyasa Değerine Sahip Olanlar Yıldız Pazar Grup 2’de Yer Alacak

500 Milyon TL’nin Üzerinde Piyasa Değerine Sahip Olanlar Yıldız Pazar Grup 2’de Yer AlacakFiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri 500 milyon liranın üzerinde olan şirketler başka hiçbir şart aranmadan, sadece büyüklüğü nedeniyle Yıldız Pazar Grup 2’ye alınacak. Söz konusu değeri 15 milyon liradan az olan ve son 3 yıllık toplam net temettü getirisinin %15’ten büyük olan şirketler ise Ana Pazar Grup 1’de kategorize edilecek.

Hesaplamaların son bir yıllık dönemi baz alarak yapılacağı ve her yıl yeniden güncellenerek, kriterlerinde değişiklik olan şirketlerin ilgili gruplara aktarılacağı bildirildi. Yapılan açıklamada; ABCD gruplandırma düzenlemesinin yürürlükten kalkmasının sonucu olarak Pay Piyasası uygulamalarında bazı değişiklikler yapılacağı söylenirken, yapılan düzenlemenin yatırımcıların güvenini artırmada önemli rol oynayacağı ifade edildi.

Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Mehmet Gönen, “Yeni pazar düzenlemesinin şirketleri kendilerini yatırımcılara daha iyi anlatmaya teşvik etmesini bekliyoruz. Çalışma süresi boyunca SPK, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ve Şirketler ile toplantılar yapılarak tüm paydaşların görüşlerini aldık.” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP açıklamasında yer verdiği, 2020 yılında açılması planlanan İstanbul Finans Merkezi hedefleri doğrultusunda yatırımcı sayısını ve çeşitliliğini artırmanın önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuruda; paylar dışında kalan menkul kıymetlerin işlem esaslarında değişiklik olmayacağı, piyasa yapıcılık faaliyetinin yalnızca Ana Pazar Grup 1 ve 2’de yer alan paylarda isteğe bağlı olarak yapılacağı, GİP’te yer alan paylarda, tek fiyat işlem yöntemi kalıcı olarak belirlendiği için piyasa yapıcılık ve likidite sağlayıcılık faaliyeti yapılamayacağı, özel işlem bildirimlerine ilişkin fiyat limitlerinde ve yeni pay alma hakkı sıralarının fiyat marjlarında değişiklik yapılmayacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.