Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Dibi Kazmayı Sürdürüyor! Sebebi Ne?

BIST 100 endeksindeki geri çekilmelerin nedeni yatırımcılar tarafından oldukça merak ediliyor. Nuri Sevgen, borsa ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
Borsa İstanbul Dibi Kazmayı Sürdürüyor! Sebebi Ne?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 2023’ün Ekim ayından beri gösterdiği dalgalı hareketlerle yatırımcıların korkusunu daha da artırdı. 3 Ekim’de 8562 puan ile rekor seviyeye çıkan endeks, her geçen gün zirvesiyle arasındaki mesafeyi artırmaya devam ediyor.

25 Aralık tarihli haftanın ilk iş gününde de negatif giden BIST 100 endeksi, saat 15.00 itibarıyla yüzde 2,7 düşüşle 7352 puanda seyrediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz haftalarda uzmanların “Düşüşler olsa da ana trend yukarı” şeklindeki öngörülerine rağmen endeks toparlanmakta zorlanıyor. Aylık değer kaybı yüzde 7,7’ye çıkarken yıllık artış yüzde 34,6’ya kadar geriledi.

2022’nin gözde yatırım aracı olan Borsa İstanbul, yıl sonuna doğru yaklaşırken beklentilerden oldukça farklı bir performans sergiledi. Bazı aracı kurumlar ve uzmanlar, endeksin 2023 yılını 9 bin puan veya 10 bin puanın üzerinde tamamlayacağını düşünüyordu.

GCM Yatırım Banner

Özellikle Filistin ve İsrail arasındaki çatışmalarla gergin sürecin başladığı Borsa İstanbul’da, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen raporlar da borsanın yönünü etkiledi. Yıl içerisinde olumlu ya da olumsuz farklı raporlar ortaya çıkarken Aralık ayında gözler Moody’s’ten gelecek açıklamaya odaklanmıştı. Moody’s, Türkiye için kredi notunda herhangi bir güncelleme yapmadı ve olumlu senaryoda bile toparlanmanın zaman alacağını belirtti.

Satış Dalgasının Nedeni Ne?

Yatırım Finansman Direktörü Dr. Nuri Sevgen, Nasıl Bir Ekonomi TV’de Borsa İstanbul’daki mevcut durumu değerlendirdi. Sevgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına dikkat çekti. Erdoğan, sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışanlara meydana boş bırakmayacaklarını söylemişti.

Sevgen, manipülatif işlemler yapanlara yönelik operasyon yapılacağına dair bir tedirginliğin ortaya çıktığını vurguladı ve bunun satış dalgasına neden olduğunu savundu.

Kredilerin çok yüksek olduğunu ve yabancı yatırımcı olmadığını aktaran Sevgen, “Yabancı yatırımcı olmadığı için biz bizeyiz.” dedi. Açığa satış olmadığını, bundan dolayı yukardan satıp aşağıdan satanların likidite sağlama gereği duymadıklarını ifade etti. Bu gelişmeler çerçevesinde Tüpraş (TUPRS) gibi büyük bir şirketin yüzde 5 gibi bir değer kaybı yaşayabildiğini dile getirdi.

Seçimden Sonra Ne Olur?

Para girişi olmadığı için para girişi olmadığını vurgulayan uzman, yeni halka arzların da ilk günde taban açıldığını söyledi. Bu faktörlerin yanında seçimin yaklaştığına dikkat çeken Sevgen, belirsizlik ortamının da fiyatlamaları etkilediğini paylaştı. Seçimden sonraki ilk 3 ayda da aynı sıkıntıların devam edebileceğini kaydetti.

BIST 100 endeksinde 7600 puanın oldukça önemli olduğunu belirtti ve endeksin bu noktaya ulaşamadığı durumda 7300’ün altına inebileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.