Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Günü Yatay Kapattı! Endeks 5554 Puanda

Geçtiğimiz günlerde sert yükselişler kaydeden Borsa İstanbul’da bugün yatay hareketlilik görüldü. İşte detaylar;
Borsa Günü Yatay Kapattı! Endeks 5554 Puanda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta başından beri güzel bir performans sergileyen Borsa İstanbul bugün yatay seyretti. BIST 100’de 7 günlük süreçte yüzde 13 artış görüldü. Piyasalarda gündem borsadaki ve döviz kurundaki yükselişler olarak öne çıkıyor. Bugün borsada yatayı bir atmosfer hakim olsa da endeksin seçim öncesine göre kabul edilebilir bir seviyeye gelmesi yatırımcıları memnun ediyor.

Gün içerisinde Merkezi Kayıt Kuruluşu menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Geçtiğimiz hafta borsada 378,5 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcılar, 2 Haziran haftasında 52 milyon dolarlık hisse senedi sattı. Bu veriler Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in etkisiyle yabancıların satış oranının yüzde 86 oranında düştüğünü gösteriyor.

Borsa Günü Yatay Kapattı! Endeks 5554 PuandaKaynak: Paratic Piyasalar

Seçim ve kabine kapsamındaki belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla rahatlayan Borsa İstanbul’da geçtiğimiz günlerdeki sert yükselişlerin ardından bugün yatay bir görüntü oluştu. Gün içinde bazı seanslarda satışların ağır bastığı görülse de kapanışta gelen alımlarla birlikte BIST 100 yüzde 0,13 düşüşle günü 5554 puandan tamamladı.

Gün içinde en düşük 5458 en yüksek 5593 puan görüldü. Endeks önceki kapanışa göre 7,19 puan azalırken işlem hacmindeki düşüş dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde 111 milyar TL seviyelerine kadar çıkan işlem hacmi bugün 84,3 milyar TL’ye indi.

GCM Yatırım Banner

BIST 100’de 5600 ve 5700 seviyeleri direnç, 5500 ve 5400 puan destek olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,8 ile spor olurken en çok kaybettiren yüzde 2 ile iletişim oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,7, holding endeksi yüzde 0,6 değer kaybetti.

Analistler küresel pay piyasalarında merkez bankalarının para politikasına yönelik belirsizliklerle risk iştahının düşük olduğunu bildiriyor.

Uzmandan Borsa ve Döviz Yorumu

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler’de Yatırım Danışmanı olarak görev yapan Sadık Mazanoğlu, Ekonomi Ekranı’nda borsa ve döviz kuru ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Mehmet Şimşek’in Bakan olmasından sonra dolarda beklenmeyen hızlı bir hareket olduğunu belirtti. Seçim sonrası kurun serbest bırakılmasıyla birlikte kurdaki değişim oranının yüzde 7’yi aştığını aktardı.

Dolardaki bu artışın sanayiciler açısından bir avantajı olduğunu, fakat bir anda gerçekleşen sert hareketlerin ekonominin dinamiklerini bozabileceğini söyledi.

Borsanın dolar bazında ucuz kalmasından dolayı endekste yükseliş olduğunu ifade eden Mazanoğlu, ayrıca kurdaki hareketin ihracatçı ve eline döviz stoku olan şirketler için avantaj oluşturduğunu sözlerine ekledi. Fakat bu faktörlere sahip olmayan şirketlerin de endekslerde yükseliş kaydettiğine dikkat çekti.

“Sağlıklı Değil”

Borsadaki ve kurdaki artışa dikkat çeken Uzman, döviz borcu olan şirketin hisselerinin de değer kazanmasının çok sağlıklı olmadığını vurguladı.

Mevcut hareketlerin çok sürdürülebilir olmadığını, gelecek süreçte kurdaki hareketin kontrollü olması gerektiğini dile getirdi.

Gündemde kurun yeni ekonomi yönetimi tarafından piyasa dinamiklerini bulması için serbest bırakıldığına dair haberin var olduğunu belirtti.

Otomotiv sektörünün dolardaki bu yükselişten dolayı canlılığını koruyacağını aktaran Uzman, turizm sektörünün öne çıkacağı için de havacılık sektörünün güçlü olduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın