Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Düşüyor, O Hızla Yükseliyor! Dev Sipariş Fiyatlanıyor

Birkaç gündür dillerden düşmeyen ve bayrağımızı yıldızlara çıkaran THY'nin dev siparişi bugün hisselere destek verdi. Borsa düşerken, hızla yükseliyor...
Borsa Düşüyor, O Hızla Yükseliyor! Dev Sipariş Fiyatlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Hava Yolları bayrağımızı gökyüzünde rekorlarla dalgalandırırken, birkaç gündür dev uçak siparişiyle gündemde bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın filosunda 435 uçak bulunurken, şimdi 355 adet sipariş daha verdiği konuşuluyor. Avrupalı uçak üreticisi Airbus’ın yetkilileriyle TY yöneticilerinin bir araya geldiği, büyük siparişin ilk kısmı için görüştüğü söylendi.

THY veya Airbus’tan hafta sonu siparişle ilgili resmi bir açıklama beklenmiş, ancak gelmemişti. Bugün ise THY’nin KAP’a yaptığı açıklama ile siparişin detayları resmileşti. 355 adet uçak siparişinin 240 adedi kesin, 115 adedi opsiyon olarak görüşme sağlandığı belirtildi. Siparişin 2026 – 2036 arasında teslim alınacağı da belirtildi.

THYAO kodlu hisseler TSİ 13:10 sularında yüzde 4,45 oranında yükselişle 239,4 lirada seyretti.
THY Hisse - 13.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler geçen haftaki işlemleri 229,1 liradan tamamladıktan sonra yeni haftaya 231 liradan başlangıç gerçekleştirdi. Açılışın ardından 228,7 liraya kadar gevşeyen hisseler, bu noktadan dik bir yükselişe geçti. Hisseler 240 liraya doğru hızla yükselirken, 1 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Hisseler geçen haftanın başına göre yüzde 4,12 oranında değer kazancı gösteriyor. Aylık bazda ise yüzde 4,4 oranında kazanca işaret ediyor.

THY’nin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 110,76 oranında kazanç sunduğu görülüyor. Bugünkü işlemlerde BIST 100 endeksinde yüzde 1 civarında kayıplar gözlenirken, endeksin öncü şirketlerinden olan THY’nin yükselişi dikkat çekti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

THY hisseleri 8 Ağustos’ta 269,8 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmişti. Bu noktadan sonra kademeli bir düşüş görülen hisselerde yeni bir yükseliş eğilimi başlamış olabilir. 1 Kasım’da bilançosunu açıklayan THY için beklenti üstü gelen kâr sonrasında hedef fiyat revizesi yapılmıştı. Aracı kurumlar hisselerdeki 12 aylık hedef fiyat beklentisini 330 – 395 lira aralığında açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.