Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa 7700 Puanın Altına İndi! Uzman Düşüş için Rakam Verdi

11 Eylül’de 8403 puan ile rekor seviyeye çıkan ve devamında yönünü değiştiren BIST 100’de sert satışlar dikkat çekiyor. İşte detaylar;
Borsa 7700 Puanın Altına İndi! Uzman Düşüş için Rakam Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz haftayı yüzde 4,5 değer kaybıyla tamamlayan Borsa İstanbul, ilk işlem gününde oldukça negatif bir performans sergiledi. Günün neredeyse tamamında satışlar öne çıktı ve endeks günlük bazda yüzde 3,5 değer kaybederek 7680 puana kadar indi.

18 Eylül haftasında hem yurt içinde hem de yurt dışında piyasaları etkileyecek kritik kararlar takip edilecek. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararlarını açıklayacak. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Goldman Sachs yatırımcılarıyla görüşmesi bekleniyor. Uzmanlar, bu görüşmelerin yabancı para girişi açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

BIST 100 Endeksi

Borsa 7700 Puanın Altına İndi! Uzman Düşüş için Rakam VerdiKaynak: Paratic Piyasalar

Güne 7952 puandan başlayan BIST 100 endeksi, sert satışlarla birlikte 7700 puanın altına kadar indi. Endeks, günlük bazda yüzde 3,5 değer kaybederek kapanışını 7680 puandan gerçekleştirdi. Sadece bugün meydana gelen değer kaybı, bir önceki haftanın tamamında gerçekleşen düşüşe yaklaştı.

Endeks önceki kapanışa göre 281 milyar lira düzeyinde gerçekleşirken düşük işlem hacmi dikkat çekti. İşlem hacmi 109,8 milyar liraya kadar indi.

GCM Yatırım Banner

Analistler 8000 ve 8100 seviyesinin direnç, 7600 puanın destek olduğunu belirtiyor.

“Yabancılar için Tek Alternatif Değil”

Sözcü Televizyonu’nda konuşan Ekonomist Devrim Akyıl, Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bedelsiz gelmeyeceğini belirten Akyıl, Borsa İstanbul’un yabancılar için tek alternatif olmadığını söyledi. Yabancılara anlamlı ve mantıklı bir para politikası sunulması gerektiğinin altını çizdi.

Uzman, “Biz borsayı şişirirsek yabancılar gelip bütün borsayı alıp götürürler şeklinde bir yanılgı var.” ifadelerini kullandı. Yabancı payının yükseldiğini, daha da artacağını ifade etti fakat sistemi kaldıracak ve 7 milyon yatırımcının parasını katlayacak bir yatırımcı girişinin olmayacağını vurguladı. Bu beklentinin yanlış olduğunu, fakat enflasyon ortamında borsanın çökmeyeceğini dile getirdi.

“Borsanın Düşmanlarına İhtiyacımız Var”

Akyıl, vergi sisteminde yapılacak değişikliklerin borsaya yaramayacağını paylaştı. Borsanın en büyük düşmanlarının vergi ve faiz olduğunu, maalesef Türkiye’nin ikisine de ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin faize ve vergiye ihtiyacı olan bir dönemde olduğunu, serbest piyasanın çok rahat etmeyeceği günlerin geleceğini bildirdi.

“7000 Puana Kadar Düşebilir”

Borsadaki düşüşün süreceğini belirten ekonomist, 7000 puana kadar bir gerilemenin mümkün olduğunu vurguladı. Yaklaşık 3,5 aydır yükselen borsanın bütün iyi beklentileri aldığını söyledi.

500 – 1000 TL’sini halka arza sokan insanların az miktarda kazanabileceklerini, fakat geçmişte olduğu gibi bu sistemde de tıkanma başlayabileceğini aktardı.

Yabancı Payı Artan Hisseler

Milliyet Gazetesi yazarlarından Zeynep Aktaş, yabancıların son 5 işlem gününde paylarını artırdığı hisseleri yatırımcılarla paylaştı.

Borsa 7700 Puanın Altına İndi! Uzmandan Kötü Haber Geldi

Aktaş, listedeki verilere göre son 5 gündür yabancı payının arttığı hisselerin Bim (BIMAS) ve Vestel Elektronik (VESTL), azaldığı hisselerin ise Hektaş (HEKTS), Tüpraş (TUPRS) ve Türk Hava Yolları (THYAO) olduğunu açıkladı.

Yabancı pay oranları BIM’de yüzde 47, VESTL’de yüzde 7, HEKTS’ta yüzde 18, TUPRS’ta yüzde 33, THYAO’da yüzde 31 düzeyinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.