Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa 7663 Puana Çıktı! Uzman Büyük Tuzağa Dikkat Çekti

8000 puanın altında kalmaya devam eden BIST 100 endeksi bugün pozitif kapanış gerçekleştirmeyi başardı ve kapanışını 7663 puandan yaptı. Uzmandan yatırımcılara uyarı geldi.
Borsa 7663 Puana Çıktı! Uzman Büyük Tuzağa Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekim ayının ilk haftasına kadar kazanç oranlarıyla milyonlarca yatırımcının göz bebeği haline gelen Borsa İstanbul, son 1 aylık süreçte beklenti altında kaldı. Orta Doğu’da patlak veren savaşla birlikte panik satışlarının öne çıktığı Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yaklaşık 1000 puan gerilemişti. Endeks, 2 Kasım’da kapanışını yüzde 1,8 artışla 7663 puandan yaptı.

Uzmanlar, jeopolitik gelişmelerin borsada baskı kurmaya devam ettiğini, fakat daha önceki olaylarda olduğu gibi yatırımcıların ve piyasaların Orta Doğu’daki krize alışacağını belirtiyor. Borsadaki gözde şirketlerin birçoğunun beklenti üstü bilanço açıklaması ve ardından şirketler için açıklanan hedef fiyat güncellemeleri, Borsa İstanbul’da potansiyelin devam ettiğine işaret ediyor.

Borsa 7663 Puana Çıktı! Uzman Büyük Tuzağa Dikkat ÇektiKaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz gün sınırlı bir artışla kapanışını 7528 puandan yapan BIST 100 endeksi, 2 Kasım’da önceki günlerdeki kayıplarını miktar azaltmayı başardı. Güne 7585 puandan başlayan endeks kapanışını yüzde 1,8 artışla 7663 puandan yaptı.

Önceki kapanışa göre 135 puan artan endekste toplam işlem hacmi yine 100 milyar liranın altında kaldı ve 96,4 milyar lira seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler BIST 100’de 7700 seviyesinin direnç, 7480 ve 7400 puanın destek konumunda olduğunu belirtiyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,2 ile gıda, içecek olurken en çok gerileyen yüzde 2,2 ile turizm oldu. Bankacılık yüzde 1,5, holding yüzde 1,1 değer kazandı.

Hisselere Genel Bakış (Günlük)

İşlem hacmi en yüksek 5 şirket: Türk Hava Yolları (THYAO), Tüpraş (TUPRS), Aselsan (ASELS), Mia Teknoloji (MIATK), Borusan Mannesman (BRSAN)

En çok para girişi olan 3 şirket: TUPRS, THYAO, ASELS

En çok para çıkışı olan 3 şirket: Koç Holding (KCHOL), Astor Enerji (ASTOR), Yayla Gıda (YYLGD)

BIST 100 en çok yükselen 3 şirket: Anadolu Grubu Holding (AGHOL), Anadolu Efes (AEFES), Global Yatırım Holding (GLYHO)

BIST 100 en çok düşen 3 şirket: Yayla Gıda (YYLGD), Kocaer Çelik (KCAER), Aksa Akrilik (AKSA)

“Her Gün Fiyatlara Bakıyorlar”

Ekonomi Gazetecisi Sadi Özdemir, En Son Haber’e verdiği demeçte borsada yaşanan gelişmelere ve yatırımcıların tercihlerine dikkat çekti.

Yatırımcıların panikle hareket ettiğini söyleyen Özdemir, “Her gün hisse takibi yapmak yerine sabır göstermeleri kazanca geçmelerini sağlayabilir” dedi.

İnsanların arsa ya da gayrimenkul yatırımcısı olduğunda genellikle 5 ila 10 yıl beklediğini, fakat hisse aldığında her gün fiyat takibi yaptıklarını belirtti. Bir süre sonra da korkarak hisselerini sattıklarını, oysa arsa ve gayrimenkul yatırımlarındaki sürenin yarısı kadar bile sabretseler tasarruflarının servete dönüşebileceğini vurguladı.

“Manipülatörlerin Soygunu”

Son yıllarda sosyal medyalarda bireysel ve grup oluşturarak gerçeği yansıtmayan haberler yapıp hisse senedi listeleri yayınlayan, gerçek ya da takma isimli kişilerin türediğini ifade etti. Bunların genellikle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından cezalandırıldığını, ancak yine de her defasında vatandaşların bunların peşine takılıp paralarını kaybettiğini paylaştı.

Bir manipülatörün ilk önce birkaç hisse senedinden yüklüce satın aldığını, sonra o hisselerin 1 ay için ya da 3 içinde 3, 5, 10 misli değer kazanacağını iddia ettiğini vurguladı. Bunu sosyal medya üzerinden yaydığını ve hisseye alım talebi gelince hissenin yükseldiğini dile getirdi.

Bu yükseliş sırasında manipülatörün hisseye yüksek fiyattan satmaya başladığını, hisselerin tamamını çok iyi fiyattan elinden çıkardığını kaydetti. Devamında kandırılan yatırımcıların panikle satmaya başladığını ve hissenin fiyatının çöktüğünü bildirdi.

Yatırımcı Nasıl Kazanacak?

Özdemir, hisse senedi yatırımcısının gerçek bilgilere değer vererek gerekirse yatırım danışmanlarına danışarak ve mutlaka orta – uzun vadeli yatırımcı olmayı planlayarak borsada yer alması gerektiğini vurguladı. Bunun en kazançlı yol olacağının altını çizdi.

Borsanın bir kumar olmadığını, at yarışı gibi tüyo ile yatırım yapılmaması gerektiğini belirten uzman, ortaklık yapılacak şirketin çok iyi araştırılması gerektiğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.