Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Suçluyu Yakaladı! Cezayı Verdi

Sermaye Piyasası Kurulu, F-M İzmit Piston pay piyasası işlemleriyle ilgili bir kişiye geçici işlem yasağı getirildiğini duyurdu. Detaylar haberde...
SPK Suçluyu Yakaladı! Cezayı Verdi
HABER GİRİŞ

Federal-Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş, dün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), tedbir kararını duyurmuştu. SPK’nın açıklamasında F-M İzmit Piston pay piyasası işlemleriyle ilgili bir kişiye geçici işlem yasağı getirildiği belirtildi.

SPK tarafından yapılan açıklamada F-M İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş’nin pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle Celil Babakaya adlı kişiye 6 ay geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Kurum tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Federal-Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri AŞ (FMIZP) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPKn)’nun 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; SPKn’nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, SPKn’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; SPKn’nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişi hakkında 01.11.2023 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın