Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borrell’dan Tayvan’ın Avrupa için Önemine Vurgu

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Tayvan'ı üç nedenden dolayı Avrupa için çok önemli olduğunu söyleyerek sebeplerini sıraladı. Detaylar haberde;
Borrell’dan Tayvan’ın Avrupa için Önemine Vurgu
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AP Genel Kurulu’nun Çin ile ilişkiler üzerine düzenlenen oturumda açıklamalarda bulundu. Fransa’nın Strasbourg şehrinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda konuşan Borrell, Tayvan’ın Avrupa Birliği (AB) için kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

“Eminim ki tüm Avrupa ülkeleri bu görüşü paylaşıyor.” diyerek, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen haftalarda yaptıkları Çin ziyaretine Covid-19 sebebiyle katılamadığını anımsattı.

Çini ziyaretinde vermek istediği mesajı paylaşan Borrell, “Çin’e yönelik stratejimizin dört kelimeye dayanması gerekiyor: değerler, ekonomik güvenlik, Tayvan ve Ukrayna.” ifadelerini kullandı.

Bağımsız olarak yönetilen Tayvan’ı kendi toprakları olarak gören Çin, adaya çeşitli tatbikatlar düzenleyerek bölgede kaosa sebep oluyor.

Tayvan Yarı İletken Üretimin Stratejik Bir Role Sahip

Tayvan meselesine de değinen Borrell, adanın Avrupa için üç nedenden dolayı çok önemli olduğunu vurguladı. Nedenleri de sıralayarak, ilk sebebin Avrupa ve küresel ticaretin en önemli yerinin Tayvan Boğazı olduğuna işaret etti. Avrupa’nın serbest seyir operasyonları ve filolarla boğazda bulunması gerektiğini savundu.

Açıklamasında bir diğer sebep olaraksa, “İkincisi, Tayvan’a karşı güç kullanılmasına yalnızca etik nedenlerle değil, aynı zamanda Tayvan’ın en gelişmiş yarı iletkenlerin üretiminde stratejik bir rolü olduğu için karşı çıkmalıyız.” şeklinde konuştu.

Borrell son olarak, Avrupa’nın jeopolitik bir güç olmak istiyorsa konumlarını yeniden teyit etmek, çıkarlarını savunmak, sükunet çağrısı yapmak ve provokasyonları önlemek için dünyanın her yerinde var olması gerektiğine işaret etti.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, tüm bu meselelerde en iyi çözümün önceki statükoya dönmek olduğunu öngördü. Tayvan’ın barışı garanti altına almak, yangını körüklemeden çıkarları savunmak için jeostratejik çevrenin bir parçası olduğunu ileri sürdü. Görüşlerine tüm Avrupa ülkelerinin de katıldığını ekledi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu