Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell: Türkiye ve BM’nin Çabalarını Desteklemeyi Sürdüreceğiz

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Tahıl Koridoru Anlaşması'nda Türkiye'nin ve BM'nin çabalarını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
Borrell: Türkiye ve BM’nin Çabalarını Desteklemeyi Sürdüreceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nı askıya almasından sonra, anlaşmanın devam etmesine yönelik çağrılar gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’dan konuya yönelik açıklama geldi.

AB yetkilisi Borrell, AB’nin Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin (BM) Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı sürdürmek için “yorulmak bilmeyen çabalarını” desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Rusya’nın gıdayı silah olarak kullanmayı bırakması gerektiğini, anlaşmaya dönmeye ikna etmek zorunda olduklarını bildirdi.

“Rusya Afrika Gibi Savunmasız Ülkelere Yaklaşıyor”

Borrell, Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin toptan buğday ve mısır fiyatlarında ani artışa neden olduğunu söyledi. Bunun yanında Ukrayna’nın tahıl depolama tesislerini ve liman altyapısını hedef alarak yok etmeye başlamasın etkili olduğunu söyledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Rusya şimdi kendi yarattığı bir sorunu çözüyormuş gibi davranarak ikili tahıl sevkiyatı teklifleriyle özellikle Afrika’daki savunmasız ülkelere yaklaşıyor. Bu, gıdayı kasıtlı olarak bir silah olarak kullanmak için alaycı bir politikadır.”

Tüm ülkelere çağrıda bulunan Borrell, gıda güvenliğinin desteklenmesi için yardımların artması gerektiğini kaydetti. Afrika Birliği’nin yaptığı gibi, Rusya’yı müzakerelere geri dönmeye ve Ukrayna’nın tarımsal altyapısını hedef almaktan vazgeçmeye çağırmaya davet ettiklerini söyledi.

Bu gelişmelerin öncesinde Borrell, Tahıl Anlaşması sayesinde yaklaşık 33 milyon ton tahıl ve gıda maddesinin 45 ülkeye ihraç edildiğini söylemişti. Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Ukrayna tahılının küresel pazarlara ihraç edilmesini sağlamada çok önemli bir rol oynadığını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.