Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell: Tahıl Anlaşmasıyla 45 Ülkeye Gıda Maddesi İhraç Edildi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tahıl Anlaşması sayesinde 33 milyon ton gıda maddesinin ihraç edildiğini söyledi. Detaylar;
Borrell: Tahıl Anlaşmasıyla 45 Ülkeye Gıda Maddesi İhraç Edildi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün yayımlanan AB bildirisinde Tahıl Anlaşması sayesinde yaklaşık 33 milyon ton tahıl ve gıda maddesinin 45 ülkeye ihraç edildiğini söyledi.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Ukrayna tahılının küresel pazarlara ihraç edilmesini sağlamada çok önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

Borrell, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin Öneminden Bahsetti

Brüksel’de yayımlanan bildiride Borrell’in “Karadeniz Tahıl Girişimi, yaklaşık 33 milyon ton tahıl ve gıda maddesinin binden fazla gemiyle 45 ülkeye güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağladı” ifadesine yer verildi.

Buna Afganistan, Etiyopya, Kenya, Sudan, Somali ve Yemen’deki insani yardım operasyonlarını desteklemek için Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından kiralanan gemilerle gönderilen 725.000 ton tahılın dahil olduğu belirtildi.

Açıklamada, Dayanışma Yolları ile birlikte, Karadeniz limanlarının kısmen yeniden açılmasının, benzeri görülmemiş yüksek gıda fiyatlarının dengelenmesinde ve düşürülmesinde etkili olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / EUDelagationTur

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün Gıda Fiyat Endeksi’ni Mart 2022’de ulaştığı zirveden yüzde 23 aşağı çektiği bilgisi verildi.

“Tek Sorumlu Rusya’dır”

AB’nin Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sonlandırma kararını kesin olarak kınadığını söyleyen Borrell, bu kararın bir sonucu olarak, “dünya çapında tahıl teslimatlarının aksamasından ve küresel olarak gıda fiyatlarındaki enflasyonu körüklemekten tek sorumlu Rusya’dır” dedi.

Borrell açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“AB, Rusya’yı kararını yeniden gözden geçirmeye ve Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’ni derhal uygulamaya koymaya çağırıyor. AB, başta tarım ürünleri olmak üzere tüm malların AB-Ukrayna Dayanışma Yolları aracılığıyla küresel pazarlara zamanında ve istikrarlı bir şekilde teslim edilmesini desteklemeye devam etmek için hiçbir çabadan kaçınmayacaktır.”

Yüksek Temsilci, AB’nin, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden başlamasına yönelik tüm çabaları desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik resmi itirazlarını Ankara, Kiev ve Birleşmiş Milletler’e gönderdiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.