Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell Rusya’ya Enerji Ambargosu için Umutlu Değil

Savaşta 2 ay geride bırakılırken Rusya için enerji ambargosuna yönelik AB’den karar çıkmıyor. AB üst düzey diplomatı, bugün ambargoya yönelik açıklamada bulundu…
Borrell Rusya’ya Enerji Ambargosu için Umutlu Değil
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonunda kayıplar her geçen gün biraz daha artarken Kremlin’e yönelik enerji ambargosu hala gündemde.

Ukrayna Rusya’ya enerji ambargosu için çağrılarını yinelerken Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yasak üzerinde anlaşamıyor. AB üst düzey diplomatının açıklamaları da bu durumu tekrar doğruladı.

Enerji Ambargosu için Avrupa Birliği Ülkelerinden Yeterli Destek Yok!

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, bugün yaptığı bir açıklamada Rusya’nın petrol ve gaz ithalatına yönelik tam bir ambargo veya cezalandırıcı tarife için Avrupa Birliği üye ülkelerinden yeterli desteğin bulunmadığını söyledi.

Şu anda AB’de bu sorun üzerinde ortak bir pozisyonun olmadığını dile getiren Borrell, konunun önümüzdeki ay sonunda yapılacak bir sonraki AB zirvesinde tartışılacağını ve o zamana kadar bununla ilgili herhangi bir karar beklemediğini belirtti.

Bununla birlikte Borrell’ın söz konusu açıklamaları yaptığı Alman Die Welt gazetesi kaynak belirtmeden, AB Komisyonu’nun muhtemelen bu hafta üye ülkelere altıncı bir yaptırım paketi için önerilerde bulunacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Komisyonu Nisan başında Rusya’ya yönelik açıkladığı 5. yaptırım paketi 6 madden oluşuyor ve kömür ithalatına yasak da içeriyordu. İddia edilen paket, bu hafta onaylanırsa bir ayın ardından Rusya’ya yeni yaptırımlar gelmiş olacak.

Diğer taraftan Borrell, tüm AB ülkelerinin Rus petrol ve gazına olan bağımlılıklarını azaltmak için çalıştıklarını belirterek, bloğun sonunda bağımlılığı azaltabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

“Bu, bir noktada olacak ve o zaman Rusya, petrol ve gaz işinden elde edilen gelirlerin kaybolduğunu acı bir şekilde hissedecek” ifadeleriyle açıkladı.

AB Ülkeleri Arasında Ayrışma Sürüyor

Petrol ihracatı, Kremlin’in ana döviz kaynağıyken AB’den birçok kişi, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı etkin bir şekilde finanse ettikleri için petrol ödemelerine son verilmesi çağrısında bulundu. Örneğin Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, geçen hafta Kremlin Ukrayna saldırılarını artırırken Rus petrolüne ambargonun masada olduğunu, Macron’un da bunu desteklediğini açıklamıştı.

Ancak ambargo tartışmalarına atıfla birliğin tüm ülkelerinin harekete geçmediğini kabul ederken tereddütteki Avrupalı ortakları Rusya’dan petrol ithalatını durdurmaya iknaya çalıştıklarını vurgulamıştı.

Yeni alınan bilgiler de bazı AB ülkeleri Rusya’ya altıncı bir yaptırım paketi için bastırdığını ve Brüksel’in olası ilave önlemlerin parçası olarak bir petrol yasağının etkisine yönelik değerlendirmeleri sürdürdüğünü gösterdi.

Birliğin istatistik ofisi Eurostat verilerine göre Rusya 2020’de AB petrol ithalatının dörtte birinden biraz fazlasını sağladı ve Avrupa’nın en büyük petrol tedarikçisi konumunda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.