Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat Stokçulara Seslendi: Heveslerini Kursağında Bırakacağız

MÜİSAD konferansında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Bolat, Türkiye’nin ekonomik tablosuna yönelik değerlendirmelerini paylaştı ve stokçulara seslendi. İşte detaylar;
Bolat Stokçulara Seslendi: Heveslerini Kursağında Bırakacağız
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 2023 Yılı Değerlendirme ve 2024 Yılı Beklentiler Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Bolat, geçmiş yıllardan bu yana ekonomide büyük adımlar atıldığına dikkat çekti.

2002’den 2023 yılına kadar şirket sayısının yüzde 128, ihracatçı firma sayısının yüzde 339, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 351, kişi başına milli gelirin yüzde 308 ve ihracatın yüzde 608 oranında arttığını belirtti.

Karadeniz’de 540 milyar metreküp doğalgaz keşfedildiğini anımsattı ve bunun 2020 yılında dünyada keşfedilen en büyük ikinci doğalgaz rezervi olduğunu paylaştı.

Türkiye’nin GSYH büyümesinin 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4, ikinci çeyreğinde yüzde 3,9 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 seviyelerinde arttığını ifade etti. Bu verilerle Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında ikinci sıraya yerleştiğine dikkat çekti.

Turizm Sektörü

Türkiye’nin turizm alanında bir dünya markası olduğunu vurgulayan Bolat, Türkiye’nin turist girişi açısından dünyada dördüncü ülke olduğunu bildirdi. 2024’te 55 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti ve kişi başına gelirin bin dolar seviyesine yaklaştığını aktardı. 2022’nin 42 milyar dolarla kapandığını, 2023’ü 50 milyar dolar ile tamamlayacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

2 Ocak’ta turizm sektöründe önde gelen temsilciler, 2024’ün turizm açısından parlak bir yıl olacağını söylemişti.

UDY Girişi

Bakan Bolat, Türkiye’de toplam uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişinin 2002 yılına kadar sadece 15 milyar ABD doları seviyesinde olduğunu, bu rakamın 2023 döneminde 261 milyar dolar seviyelerine çıktığını paylaştı. Yabancı sermayeli şirket sayısının 2002’de 571, 2023’te 80 bin 504’e ulaştığını paylaştı.

Fiyat Artışları

Yurt içinde astronomik fiyat artışlarının görülmemesi için 1,5 milyar dolarlık ihracattan feragat ettiklerini söyledi ve yaz ayından beri hiçbir ürünün kıtlığının görülmediğini ifade etti. Bolat, “İçerde fiyatlarda astronomik çıkışlar olmasın, stokçu ve karaborsacılar kazanmasın diye fedakarlık ettik” dedi.

Her seçimde yapılmaya çalışılan soğan patates tiyatrosunu yaptırmayacaklarını, stokçuların ve karaborsacıların heveslerini kursağında bırakacaklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın