Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Yetkilisi Politika Değişikliği için Gelecek Yıla İşaret Etti

Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Naoki Tamura, gevşek para politikasının aşamalı olarak son erdirileceğinin sinyalini verdi.
BoJ Yetkilisi Politika Değişikliği için Gelecek Yıla İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Yönetim kurulu üyesi Naoki Tamura, on yıl süren yoğun parasal teşvik sonrasında enflasyon hedeflerine yakın olduklarını belirterek, aşırı gevşek politikanın aşamalı olarak sona erdirileceğinin sinyalini verdi.

Tamura para politikasındaki değişiklik için gelecek yılı işaret etti. Tamura, piyasalar tarafından Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) dokuz üyeli yönetim kurulu içindeki şahin yetkililerden biri olarak görülse de, onun sözleri BOJ’un radikal teşvikinin kaldırılmasının zamanlamasına ilişkin tartışmaların önümüzdeki aylarda yoğunlaşacağını gösteriyor.

Enflasyon halen yüzde 22 hedefinin üzerinde olmaya devam etse de BoJ, seviyenin sürdürülebileceğine dair daha fazla kanıt oluşana kadar aşırı düşük faiz oranlarını sürdürme mesajı verdi.

Tamura, şirketlerin fiyatları ve ücretleri artırmaktan kaçınmaları nedeniyle enflasyonun beklentileri aşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Kuzey Japonya’da iş dünyası liderlerine konuşan Tamura, “BoJ’un sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma çabalarına başlamasının üzerinden yaklaşık on yıl geçti. Bu hedefe ulaşmanın artık açıkça ufukta olduğunu hissediyorum.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

BoJ’un şu an için ücret ve fiyat gelişmelerini incelemek için parasal genişleme politikasını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Tamura, gelecek yılın Ocak-Mart ayları arasında, Japonya’nın o zamana kadar mevcut olan ücret ve fiyat verileri yoluyla bankanın enflasyon hedefini sürdürülebilir bir şekilde karşılayıp karşılayamayacağı konusunda daha fazla netliğe olmayı umduğunu belirtti.

Bir önceki başkan Haruhiko Kuroda’nın başkanlığında BoJ, deflasyonu sona erdirmek ve enflasyonu yüzde 2’lik hedefine getirmek için 2013 yılında büyük bir varlık satın alma programı uygulamaya koydu.

Hedefin anlaşılması zor olduğunun anlaşılmasının ardından banka, 2016 yılında 10 yıllık tahvil getirisini yüzde 0 civarında sınırlayan bir politika olan getiri eğrisi kontrolünü (YCC) benimsedi. Banka geçen ay, artan enflasyonu yansıtacak şekilde 10 yıllık getirilerin daha da yükselmesine olanak sağlayacak adımlar attı.

Tamura, BoJ’un Temmuz ayındaki kararının ardından Japonya’nın uzun vadeli faiz oranlarının daha çok piyasa güçleri tarafından belirleneceğini söyledi.

Firmaların yüksek ithalat maliyetlerini hane halkına yansıtmaya devam etmesi nedeniyle Japonya’nın çekirdek tüketici enflasyonu Haziran ayında üst üste 15. ayda da merkez bankasının yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.