Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Başkanı: Fiyat Hedefine Ulaşmak için Zamana İhtiyaç Var

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, genişletici para politikasından çıkışı tartışmak için henüz çok erken olduğunu söyledi .
BoJ Başkanı: Fiyat Hedefine Ulaşmak için Zamana İhtiyaç Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, ekonominin genel durumu, para politikası uygulamaları ve enflasyon olmak üzere önemli konuları ele alan bir konuşma yaptı. Genişletici para politikasından çıkışı ele almak için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

“Sürdürülebilir enflasyon hedefine henüz ulaşılmış değil.” diyen Kuroda, fiyat hedefine istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Japonya’da 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonla mücadele etmek için 15 milyar dolar finansman desteği sağlanacağı biliniyor.

Konuşmanın yazılı metninde aktarılanlara göre Kuroda, ödemeler hizmetlerindeki gelişmelerin dikkatini çektiğini söyledi.

Bankaların açık bir uygulama programlama arayüzü aracılığıyla sağladığı ödeme fonksiyonlarını kullanan fintech işletmeleri ile birlikte müşteri hizmetlerini yenilediğini, bunun yanında rahat ve konforlu bir kullanım için kendini geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Finansal yükümlülüklerin yaratılmasını ve ödenmesini içeren ödeme düzenlemelerin basitleştirilmesi konusunun gündemlerinde olduğunu belirterek konuya dair detayları paylaştı. Son yıllarda yurt dışında kullanıma sunulan hızlı ödeme sistemlerinin çoğunun bankalar arasında gerçek zamanlı brüt ödeme özelliğe sahip olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bunun net pozisyonları hesaplanmasını içeren sürecin ortadan kaldırılmasına ve bankalar arasındaki yükümlülüklerinin değiştirilmesine olanak sağladığını aktardı. Özel sektör tarafından çıkarılan stablecoin’lerin ve Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) sınır ötesi ödemelerde bankalar arası mutabakat için kullanılması girişiminin bankacılık düzenlemelerini basitleştireceğine dikkat çekti..

Ele alınması gereken üçüncü konunun ekonomik faaliyetlerin yeni alanlarının ortaya çıkması olduğunu söyledi. Çevrimiçi yapılan ekonomik faaliyetlerle birlikte çeşitli çevrimiçi ödeme sistemlerinin de daha yaygın hale geleceğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.