Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Faiz Konusunda Geleneği Bozmadı

Politika faiz oranı için aldığı kararı açıklayan Japonya Merkez Bankası, 2016 yılından bu yana uyguladığı politikayı sürdürdü.
Japonya Merkez Bankası Faiz Konusunda Geleneği Bozmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası (Bank of Japan – BoJ), Mart toplantısında aldığı faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu, gösterge faiz oranını bu toplantıda da değiştirmeyerek yüzde -0,10 olarak sabit bıraktı. BoJ, faiz oranını 2016 yılının Ocak ayından bu yana, eksi yüzde 0,0 – 0,10 aralığında tutuyor.

10 yıl vadeli getiri hedefini de yüzde 0,0 olarak korurken, hedef aralığını yüzde -0,50 ile 0,50 olarak açıkladı. Bankanın, gerekli miktarda Japon devlet tahvili satın alacağı belirtilen açıklamada, büyük ölçekli alımların devam edeceği belirtildi.

Tahvil alımları dışındaki varlık alımlarına ilişkin yönergelerin de takip edileceği söylendi. Ekonominin iyileştiğine işaret eden kurul açıklamasında, bankanın kısa ve uzun vadeli politika faiz oranlarının mevcut veya daha düşük seviyelerde kalmasını beklediği söylendi.

Üst limiti 12 trilyon yene kadar çıkan, borsa yatırım fonları satın alacağı, ödenmemiş CP miktarını yaklaşık 2 trilyon yen olarak koruyacağı, şirket tahvillerinin ödenmemiş tutarının düzeltilmesinde ihraç koşullarına gereken önemin verileceği açıklandı.

Ekonomik Faaliyetlerdeki İyileşme Arttı

Japonya ekonomisinin yüksek emtia fiyatları gibi faktörlerden etkilenmesine rağmen Covid-19 sonrası ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasıyla birlikte iyileşmenin arttığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Kurumsal karların genel olarak yüksek seviyelerde olmasıyla işlerin ve yatırımların ılımlı bir şekilde arttığı, istihdam ve gelir durumunun iyileştiği, özel tüketim harcamalarının Covid-19’un etkisinin azalmasıyla birlikte orta düzeyde arttığı ifade edildi.

Kamu yatırımlarının çok fazla değişmediği, enerji, gıda ve dayanıklı tüketim malları gibi kalemlerin etkisiyle enflasyon beklentilerinin yükseldiği söylendi.

Japonya’da bugün açıklanan verilere göre hanehalkı harcamaları Ocak’ta aylık bazda yüzde 2,7 artarken, yıllık bazda yüzde 0,3 geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın