Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’nın Gözünden Türk Bankaları: Hedefler Yükseliyor!

Bank of America tarafından bugün yayımlanan raporda, Türk banka hisselerindeki hedeflerin yükselişe geçtiğini gözlendi. Raporun detayları haberin içerisinde;
BofA’nın Gözünden Türk Bankaları: Hedefler Yükseliyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) art arda aldığı faiz artışı kararlarıyla, para politikasında sıkılaşma dönemine girildi. Enflasyonla mücadele kapsamında Haziran’dan bu yana uygulanan sıkı para politikaları, yeni yılla birlikte faiz oranlarının sabit tutulacağı beklentisiyle BIST 100 endeksine pozitif yansıdı.

Bank of America (BofA) ise bugün yayımladığı raporda Türk bankaları için hedef değiştirdi. Son dönemde yabancı kurumların Türk bankaları için yayımladığı olumlu raporlarda, hedef fiyatlar beklentilerin altındaydı.

BofA ise son raporuyla banka hisseleri için getiri potansiyel beklentisini en az yüzde 50 olarak revize etti. Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi olan XBANK BofA raporuyla yükselişe geçtikten sonra TSİ 15.26 itibarıyla yüzde 2,45 artışla 10480 puanda dengelendi.

BofA Analisti David Taranto, “geçiş yılı” olarak nitelendirdiği 2024’ün ikinci yarısında Türk bankacılık sektöründe bir toparlanma beklentisi olduğunu kaydetti. Özel bankaların “yeniden değerlenmeye hazır” olduğuna dikkat çekti.

Kazanç Tahminleri Yaklaşık Yüzde 14 Yükseldi

Türk bankaları için hisse hedef fiyatlarını ve kazanç tahminlerini revize eden Taranto, kazanç tahminlerini 2024-2026 yılları için ortalama yüzde 14 oranında çıkardı.

GCM Yatırım Banner

2024 yılı ilk çeyrekteki “sessiz” kârlılığın Haziran ayından sonra hızlı bir toparlanma ile telafi edileceğini öngörerek, 2025’te enflasyonun gerilemesi ve defter değeri artışının yıllık kârı geride bırakacağını ileri sürdü. Bu sebeple 2025 yılının “umut verici” olabileceğini tahmin etti.

Lira bazında yüzde 57 getiri tahmininde bulunan BofA, özel bankalar için yüzde 20 dolar getirisi öngördü. Şubat ayının başında ABD’nin en büyük yatırım bankası Goldman Sachs da Türk bankaları için kazanç tahminlerini yukarı yönlü revize etmişti.

Kamu Bankaları için Endeks Altı Getiri Öngörüldü

BofA tarafından bugün yayımlanan rapora göre Akbank, Garanti, Yapı Kredi ve İş Bankası için alım tavsiyesi korundu. Kamu bankaları olan Halkbank ve Vakıfbank içinse endeks altı tavsiyesini sürdürdü.

Bank of America analizinde Akbank (AKBNK) için “Al” tavsiyesini korurken, hisse hedef fiyatını yüzde 59 getiri potansiyeliyle 53,5 liradan 66 liraya yükseltti. Yatırımcısına yıllık yüzde 195,04 oranında kazanç sağlayan AKBNK bugün TSİ 15.03 itibarıyla yüzde 3,09 artışla 42,78 liradan işlem gördü.

Garanti Bankası (GARAN) için “Al” tavsiyesiyle hisse hedef fiyatını 78 liradan 99 liraya yükseltti. Hisse için getiri potansiyelini yüzde 50 olarak belirledi. Yıllık yüzde 221,76 oranında yükselen GARAN bugün TSİ 15.07 itibarıyla yüzde 2,88 artışla 67,75 liraya çıktı.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) hissesi için “Al” tavsiyesini koruyan BofA, hisse için hedef fiyatını yüzde 51 getiri potansiyeli ile 28,5 liradan 36 liraya çıkardı.

Analizinde, İş Bankası C Grubu (ISCTR) hissesi için de “Al” tavsiyesini koruyan banka, hedef fiyatını yüzde 51 getiri potansiyeli ile 34,5 liradan 42 liraya yükseltti. Yıllık yüzde 179,8 oranında yükselen ISCTR payları bugün TSİ 15.15 itibarıyla yüzde 1,94 artışla 28,36 liraya ulaştı.

Kamu bankalarından Halk Bankası (HALKB) için endeks altı getiri öngören BofA, HALKB payları için hedef fiyatını yüzde 35 kayıp potansiyeliyle 10 liradan 9,5 liraya düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.