Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan TL’deki Uzun Pozisyonlar için Carry Trade Uyarısı

Bank of America analistleri, Türk lirası carry trade pozisyonlarındaki artışa dikkat çekerek yatırımcılara uyarıda bulundu. Ayrıntılar haberde...
BofA’dan TL’deki Uzun Pozisyonlar için Carry Trade Uyarısı
HABER GİRİŞ

Bank of America (BofA) stratejistlerine göre, Türk lirası forward, tahvil ve hisse senedi pozisyonlarında artış görülüyor ve bu durum, lira uzun pozisyon işlemleri için risk oluşturuyor.

Aralarında Mikhail Liluashvili’nin de bulunduğu stratejistler, yayımladıkları notta “Forward pozisyonlarının 20 milyar doları aşmış olabileceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle, pozisyonlardaki azalma Türk lirasında uzun pozisyon işlemleri için bir risk teşkil ediyor” ifadelerini kullandı.

Stratejistler, ABD istihdam verilerinin beklenenden yüksek gelmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şahin tutumu nedeniyle bu riskin gerçekleşme olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekti.

BofA stratejistleri ayrıca, hedefe ulaşıldığı için Çek korunası karşısında Türk lirası alım tavsiyesini kapattı. Yatırım bankası geçen ay 3 aylık forward yoluyla Çek korunası karşısında Türk lirası alımını önermişti.

Açıklamada, turizm gelirlerinin desteklediği ödemeler dengesinin mevsimselliğinin Türk lirası pozisyonlar için destekleyici olduğuna dikkat çekilmiş ve dolar/TL tahmininin forwardların ima ettiği patikadan daha düşük olduğunu belirtilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.