Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA TL’yi Önerdi: Uzun Pozisyonlara Uygun

Yabancılara yüksek faizle cazip getiri sunan carry trade seçeneği TL'nin yıldızını parlatıyor. Son olarak BofA'dan TL için uzun yatırım tavsiyesi geldi.
BofA TL’yi Önerdi: Uzun Pozisyonlara Uygun
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dar bantta sıkışan dolar kuru için yıl sonu beklentisini 38 TL seviyesinde tuttuğunu açıklayan Bank of America (BofA) Securities bu kez TL için çağrıda bulundu. Dev banka, TL için uzun pozisyon tavsiyesinde bulunarak, dolardaki düşüş için beklentileri güçlü tuttu.

Amerikalı yatırım bankası, son günlerde Türkiye’ye faiz almaya gelen yabancıların sayısını daha da artıracak bir rapor paylaştı.

Mikhail Liluashvili ve David Hauner’in de yer aldığı BofA analistlerinin hazırladığı raporda, “Pozitif cari denge mevsimselliği ve sıkı parasal koşullar Türk lirası carry trade getirisini gelecek birkaç ayda destekleyecektir” ifadesi yer aldı.

Gelişmekte olan piyasalarla karşılaştırıldığında TL’nin carry trade seçeneği ile yatırımcıya daha yüksek getiri sunduğu belirtildi.

Mevcutta uygulamada olan para politikasının ise şahin kalmadığı belirtilen raporda yüzde 50 faiz için güvercin görünüm izlenimi şu sözlerle paylaşıldı:

GCM Yatırım Banner

“Türk lirasında forward işlemleri üzerinden uzun pozisyondayız. Düşük carry ve yabancı sahipliği tahviller için olumlu ancak piyasa bizim tahminimize göre daha güvercin bir para politikası görünümüne sahip.”

Negatif Bir Küresel Şok Senaryosu da Var

Mevcutta dar bantta hareket eden dolar kurunun sabit kalması halinde TL’nin 3 aylık forwardlar üzerinden yüzde 9,4’e kadar beklenen getiri sunduğu belirtildi.

Ayrıca TL forwardlarda talep fazlalığının yaşandığı ve pozisyonların kalabalıklaştığı detayına yer verilerek, bu durumun negatif bir küresel şok senaryosunda, pozisyon sıkışması riski yarattığı uyarısı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.