Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Ters Köşe TCMB Yorumu Geldi

Seçimlerden önce faiz artırımına giderek piyasaları ve beklentileri ters köşede bırakan TCMB için bir şaşırtan karar da BofA cephesinden geldi.
BofA’dan Ters Köşe TCMB Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ

Bu ayın sonunda yapılacak yerel seçimler öncesinde faizde artırıma gitme ihtimali düşük olsa da dün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında şahin davranan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 500 baz puanlık artış kararı konuşulmaya devam ediyor.

Siyasi iradenin sıkılaşma kararlarından dönmeyeceği ve seçim sonrası faiz artırımlarının devamının geleceği konuşulurken, Bank of America’nın (BofA) değerlendirmesi aksi yönde oldu.

Amerikalı dev banka Türkiye raporunda, TCMB’nin faiz indirimlerine geçiş yapacağı tahminini
paylaştı.

“Sadece politika faizini değil, son dönemde attığı düzenleyici adımları da dikkate aldığımızda TCMB’nin politika duruşunu artık oldukça kısıtlayıcı bir alana taşıdığını düşünüyoruz” denilen raporda, ilerleyen günlerde tüketici kredilerinde büyümenin belirgin bir şekilde yavaşlayacağı notu düşüldü.

Yılın son çeyreğinde faizde indirim senaryosunun uygulamaya konacağı, enflasyonun ise 2024’ü yüzde 42 artışla kapatacağı değerlendirmesi yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Sene sonuna kadar TCMB’nin 250 baz puanlık bir indirimle politika faizini yüzde 47,5’e çekebileceğini düşünüyoruz. Politika duruşundaki yüksek sıkılık seviyesi göz önüne alındığında, TCMB’nin tekrar artırıma gitmesini çok düşük bir ihtimal olarak görüyoruz.” denildi.

Enflasyon için seçimden sonra düşüşe işaret edildi. Merkez Bankası’nın son toplantısında daha fazla artırıma açık kapı bıraktığı izlenimi verse de baz etkisinden de aldığı güçle enflasyonun gerilemesini gerekçe göstererek faizi yukarı taşımayacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.