Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan TCMB Tahmini! Faiz Artışı için Sinyal Verdi

TCMB'nin Mart ayında yönelik faiz kararını açıklamasına sayılı günler kala, BofA ekonomistleri tahminlerini açıkladı. Seçim sonrası beklentiye de yer verildi. Detaylar haberde...
BofA’dan TCMB Tahmini! Faiz Artışı için Sinyal Verdi
HABER GİRİŞ

Bankacılık ve finansal hizmetler alanında işlem yürüten çok uluslu şirket olan Bank of America (BofA), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına yönelik değerlendirmesini yayımladı. Bank of America Securities ekonomistleri, TCMB’den faiz artırımı beklediğini not etti.

Yayımlanan araştırma raporunda TCMB’nin Nisan ayında 300-500 baz puanlık faiz artırma ihtimali olduğu not edildi. Bunun baz senaryosu olmadığı, bu artışın Mart ayı enflasyon verisine bağlı olacağı aktarıldı.
Faiz artırımın gerçekleşmesi durumunda sermaye girişlerinin ikinci çeyrekte yeniden başlayabileceği ifade edildi.

Ekonomistler, TCMB’nin seçtiği patika ne olursa olsun ikinci yarıda Türk varlıklarında iyimser olmak için alan olduğunu bildirdi.

Politika Faizinde Artış Sinyali

Merkez Bankası’nın beklentilerini paylaşan ekonomistler, politika faizinde daha fazla artışın enflasyon beklentilerinin makro ihtiyati tedbirlerden daha iyi yönetilmesine yardımcı olacağını not etti. Bunun TCMB’ye olan güveni artıracağı aktarıldı.

Bunun yanında ekonomistler, politikanın daha da sıkılaşmasını ve verilerin yaza doğru iyileşmesini bekliyor. İlk çeyrekteki kötümserliğin muhtemelen geçici olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Seçim Sonrası Döviz Kurlarında Ani Artış Beklenmiyor

31 Mart’ta geçekleşecek seçimlere değinilen raporda, seçim sonrası döviz kurlarında ani bir artış beklenmediği not edildi. Ekonomistler, kurda yaşanan artışların geçici olduğu tahmin ediyor.

TCMB Mart ayına yönelik faiz kararını 21 Mart’ta açıklayacak. Merkez Bankası Şubat ayında faizi yüzde 45 seviyesinde sabit tutmuştu. Yılın ilk faiz kararı ise yüzde 42,5’ten yüzde 45’e yükseltmek olmuştu. Faiz oranında bir artışın olup olmayacağı merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın