Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA/Vamvakidis: “Bir Kur Savaşı İçindeyiz Ama Kimse Bunu Kabul Etmiyor”

Bank of America Merrill Lynch stratejisti Thanos Vamvakidis, kur savaşı hakkındaki açıklamalarıyla dikkat çekti. İşte açıklamaları;
BofA/Vamvakidis: “Bir Kur Savaşı İçindeyiz Ama Kimse Bunu Kabul Etmiyor”
HABER GİRİŞ

Wall Street, Trump’ın doları zayıflatmak için müdahale etme ihtimalinin arttığını ve kur savaşı olasılığının artık göz ardı edilemeyeceğini söylerken Bank of America Merrill Lynch stratejisti Thanos Vamvakidis, merkez bankalarının şu anda gizli bir para savaşına bulaştığını ve bunun döviz piyasalarında durgunluğa yol açtığını belirtti.

Sonuçta FED, İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın hepsi de güvercin duruşlara ve daha kolay para politikalarına işaret ederken, 2019’da para politikası gevşetilmesinin merkez bankacıları için ana tema olduğu görüldü.

Wall Street analistleri de Başkan Donald Trump’ın bir dizi yorumunun ardından liderin ülkenin para birimini zayıflatmak için müdahale edebileceği yönünde spekülasyon yapmaya başladı.

Thanos Vamvakidis Kur Savaşı AçıklamasıTrump son olarak Çin ve Avrupa’nın ABD ile ticarette rekabet edebilmek için para birimlerini zayıflattıklarını öne sürmüş, onların büyük bir para manipülasyonu oyunu oynadıklarını söylemişti. FED’i faiz oranlarını düşürmediği için defalarca eleştirdiğini ise artık duymayan kalmamıştı.

Gelişmeler üzerine konuşan stratejist Thanos Vamvakidis, çoğu büyük merkez bankasının benzer tonlar takınması ile para birimlerinin çıkmaza girmesinin muhtemel olduğunu öne sürdü. “Borçlanma maliyetini etkileyemezler çünkü faiz oranları tarihsel olarak düşük seviyelerde, bu yüzden para koşullarını daha da hafifletmelerinin tek yolu para birimlerini zayıflatmak” dedi.

Vamvakidis, bununla birlikte herkesin aynı şeyi yapması durumunda bunun eşitlilik olacağını ve para birimlerinin aslında hareket etmeyeceğini anlattı.

BofA/Vamvakidis Herkes Para Birimini hareket Ettirme Çalışıyor Sonuç Alınamıyor Böyle bir durumda hiçbir şeyden faydalanılmayacağını vurgulayan Vamvakidis; “çünkü çok fazla sonuç almadan çok sınırlı para politikası mühimmatını boşa harcıyorsunuz” dedi. Ve bir bakıma kimsenin itiraf etmemesine rağmen bir kur savaşı içinde olduklarını bildirdi. Teoride olmasına rağmen hükümetlerin para birimleri aşırı değerlendiğinde müdahale edebileceklerini hatırlatarak şu anda bu tür müdahalelerin yayılmasının daha olumsuz yan etkiler ürettiğini de savundu.

GCM Yatırım Banner

“Herkes para birimini hareket ettirmeye çalışıyor ama herkes aynı anda çalışıyor ve sonunda hiç kimse fayda sağlamıyor. Tüm bunların ikincil zararı, uluslararası politika koordinasyonunun zarar görmesi” diyen Vamvakidis, Trump’ın doları zayıflatma isteğine de değindi. Trump’ın para birimini doğrudan hedeflemesine karşı çıkan stratejist, bunun yanında güçlü dolar politikasının terk edilmesi gerektiğini savundu. “Argüman ABD ekonomisinin güçlü olduğu, bu nedenle doların güçlü olması gerektiği. Bunun yerine güçlü bir büyüme politikası onun yerini alabilir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.