Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA Anketi Dolar İlgisine Dikkat Çekti: Bitcoin’i Ne Bekliyor?

Bank of America tarafından paylaşılan son anket, yatırımcıların doların yükselişi ile ilgilendiklerini ortaya koydu. Detaylar haberde...
BofA Anketi Dolar İlgisine Dikkat Çekti: Bitcoin’i Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden fazlasıyla etkileniyor. Özellikle dolar endeksi ile diğer varlıklar arasında ters bir korelasyon söz konusu ve bu nedenle BTC için 2022 karanlık bir yıl oluyor.

Bank of America’nın Ekim ayı fon yöneticileri anketi, üst üste dört ay boyunca en çok aranan şeyin ‘uzun dolar’ olduğunu ortaya koyuyor. Yatırımcıların dolara olan bu ilgisi, Bitcoin üzerindeki baskıyı açıklıyor.

Anketteki katılımcıların yüzde 64 doların yükselişine bahis yaptığını belirtiyor. Dolar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu kontrol altına almak ve gösterge faiz oranını altı ayda 300 baz puan yükselten olağandışı yüksek faiz artırımları sayesinde, Temmuz ayından bu yana sürekli olarak en çok aranan varlık oldu.

Dolar endeksi günlük grafik
Kaynak: TradingView

Fed’in sıkılaşması, kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıklarını sarstı ve doları yükseltti. Geçen yıl bu zamanlar ‘uzun bitcoin’ ve ‘uzun teknoloji hisseleri’ en çok aranan işlemler olmuştu. Nitekim Kasım 2021’de Bitcoin 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

O zamandan bu yana yüksek enflasyon ve faiz artırımları ile beraber Bitcoin’de yüzde 70’in üzerinde düşüş meydana geldi. Nasdaq endeksinde ise yüzde 30’un üzerinde kayıp kaydedildi. Bazı gözlemciler önümüzdeki aylarda doların baskı altına girmesini bekliyor. Dolarda kayda değer bir geri çekilme, riskli varlıklar için yükseliş sinyali olabilir.

GCM Yatırım Banner

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==bz

Kripto tüccarı ve analist Alex Kruger, dolara olan ilgiye dikkat çekerek, “Doların tersine dönmesine ihtiyacımız var. Bu, Ocak ayının sonunda olur” değerlendirmesini yaptı. Kruger’e göre, Fed’in faiz artırım döngüsü Şubat ayında sona erebilir ve bu da piyasaların doları açığa çıkarması veya satması için yolu açabilir.

Bununla birlikte, kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’un Araştırma ve Strateji Başkanı Markus Thielen ise dolarda düşüşü beklemenin zoır olduğunu belirterek, ABD’nin patlayan ekonomisine bu yolla güç verdiğini söyledi.

ABD’nin göreli ekonomik gücü ve enerji yeterliliği, Fed faiz oranlarını artırmayı bıraktıktan sonra bile dolara olan talebi artırmaya devam edebilir. Ayrıca mevsimsel eğilimler, ilk çeyreğin dolar için genellikle olumlu olduğuna işaret ediyor.

Dolar endeksi geçmiş veriler
Kaynak: Equity Clock

Equity Clock’tan alınan veriler, Mart ayına kadar olan dönemin dolar için iyi bir süreç olduğunu gösteriyor. Dolar endeksi genellikle Mart ayının ikinci yarısında zirve yapıyor ve Mayıs ayının başlarında büyük düşüş yaşıyor.

Bitcoin ise önceki boğa döngülerinde, Aralık ayında zirve yapmış ve yılın ilk çeyreklerinde fiyat çöküşleri kaydetti. Bu da dolar endeksi ile Bitcoin arasındaki ters korelasyonu kanıtlıyor. Bitcoin yazım itibarıyla 19.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın