Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE’nin Son Anketinde İngiltere’de Enflasyon Beklentisi Arttı

İngiltere Merkez Bankası tarafından yapılan son ankete göre tüketici fiyatlarının yüksek kalmaya devam edecek. Ayrıntılar haberde…
BoE’nin Son Anketinde İngiltere’de Enflasyon Beklentisi Arttı
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yaptığı ankette gelecek yıllara ilişkin enflasyon tahminleri Ağustos ayında yüksek kalmaya devam etti. Bu anket, yetkililere beklentilerin kontrolden çıkmadığına dair güvence verecek.

BoE’nin anket şirketi Ipsos tarafından gerçekleştirilen enflasyon tutum anketi, gelecek yıl için enflasyon beklentilerinin Mayıs ayındaki yüzde 3,5 seviyesinden Ağustos ayında yüzde 3,6’ya yükseldiğini gösterdi.

Yüksek enflasyonun kalıcı olarak kamuoyunun zihnine yerleşmemesini sağlamak isteyen BoE politika yapıcıları için hayati önem taşıyan önümüzdeki beş yıl için beklentiler Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 3,0’dan yüzde 2,9’a geriledi.

Ankette ayrıca İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 0,1’den yüzde 5,25’e çıkaran politikaya dair rahatsızlıklar dikkat çekti.

Britanyalıların yaklaşık yüzde 40’ı faiz oranlarının düşmesinin ekonomi için en iyisi olacağını söylerken, yüzde 34’ü bunun kişisel olarak kendileri için en iyisi olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere’nin önde gelen gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek enflasyon oranına maruz kalmasıyla birlikte, halkın BoE’nin fiyat artışını kontrol etme görevinden net memnuniyeti yüzde -21’e düştü. Bu, anketin başladığı 1999’dan bu yana en düşük rakamı temsil ediyor.

Anket, bu haftanın başında açıklanan büyüme rakamlarını takip ediyor. İngiltere ekonomisi Temmuz ayında yüzde 0,2 olan beklentiyi aşarak, yüzde 0,5 oranında keskin bir daralma kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.