Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs ve JPMorgan İngiltere’nin Büyüme Tahminini Düşürdü

İngiltere’de son açıklanan büyüme rakamları sonrası, JPMorgan ve Goldman Sachs, tahminlerini aşağı yönde revize etti. Ayrıntılar şöyle…
Goldman Sachs ve JPMorgan İngiltere’nin Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankaları Goldman Sachs ve JPMorgan İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasılasına (GSYH) ilişkin tüm yıl büyüme tahminlerini Temmuz ayında ekonomide yaşanan beklenmedik keskin daralmayı gerekçe göstererek düşürdü.

Aracı kurumların her biri tahminlerini 20 baz puan düşürdü. JPMorgan büyüme tahminini yüzde 0,4 olarak revize ederken, Goldman Sachs beklentisini yüzde 0,3’e çekti. Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere ekonomisinin Temmuz ayında Haziran ayına göre yüzde 0,5 daraldığını açıkladı. Beklenti daralmanın yüzde 0,2 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Ekonomistler, İngiltere ekonomisinin bu yıl yatay seyretmesini beklerken, zayıf ekonomik verilerin ciddi bir resesyon riskine işaret edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

JPMorgan ekonomisti Allan Monks, “Birleşik Krallık’ın uygun bir durgunluk dinamiğine girdiği fikrine karşı çıkıyoruz. Durum böyle, ancak yakın vadede büyümenin yolu daha kötü görünüyor” notunu düştü.

ONS, ekonomik daralmanın nedeni olarak kötü hava koşullarını ve doktorların endüstriyel eylemlerini suçlarken, küresel bankalar özel sektördeki sert gerilemenin zayıflığa yol açtığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

GSYİH verileri, Britanya ekonomisinin, İngiltere Merkez Bankası’nın Eylül ayı politika toplantısı öncesindeki beklentisinden daha fazla zayıfladığına işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın