Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boeing’in Dördüncü Çeyrek Geliri Beklentilerin Altında Kaldı

ABD’li uçak üreticisi dördüncü çeyrek raporunu paylaştı. Şirketin geliri beklentileri karşılamadı. Detaylar geliyor...
Boeing’in Dördüncü Çeyrek Geliri Beklentilerin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen uçak üreticisi Boeing dördüncü çeyrek bilançosunu paylaştı. Şirketin zararı zararı 2022 için 3,5 milyar dolara yükseldi. ABD’li uçak üreticisi, daha güçlü ticari teslimatlarla 2018’den bu yana ilk yıllık pozitif nakit akışını bildirdi.

Boeing hisseleri, şirketin çeyrek için piyasa gelir ve kazanç beklentilerini karşılamamasının ardından Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde yüzde 1,7 düştü. Şirket 2022’nin son çeyreğinde 3,1 milyar dolarlık serbest nakit akışı sağladı.

Boeing, dördüncü çeyrek için yaklaşık 2,5 milyar dolarlık serbest nakit akışı tahmin etmişti. Boeing, 2022’nin tamamı için 2,3 milyar dolar bildirdi. Şirket hâlâ tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya ve 2022’de 3,5 milyar dolar zarar açıklayan Boeing Savunma birimindeki sonuçları iyileştirmek için çalışıyor.

Gelir Tahminlerin Altında

Boeing, 2022’nin aynı çeyreğinde 14,79 milyar dolar olan dördüncü çeyrek gelirini 20 milyar dolar olarak bildirdi. Boeing’in çeyrekte 20,38 milyar dolar gelir ve hisse başına 0,26 dolar kazanç bildirmesi bekleniyordu.

Boeing CEO’su Dave Calhoun, “Zorluklar devam etse de, iyi bir konumdayız ve operasyonel ve finansal gücümüzü geri kazanmak için doğru yoldayız.” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Uçak üreticisi, 2023’te 450 adede kadar 737 MAX dar gövdeli uçak ve 70 ila 80 geniş gövdeli 787 Dreamliner teslim etmeyi planlıyor. Şirket, 2023’te 3 ila 5 milyar dolar arasında serbest nakit akışı sağlamayı bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın