Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOE Başkanı SVB Çöküşü için Konuştu: 2008 Krizine Benzemiyor

Andrew Bailey, Silikon Vadisi Bankası'nın yaklaşık 30 yılın en hızlı çöküşü olduğunu söylese de son kargaşanın 2008 mali krizine benzemediği konusunda ısrar etti...
BOE Başkanı SVB Çöküşü için Konuştu: 2008 Krizine Benzemiyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, beklenen konuşmasını yaptı. Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) çöküşü hakkında ifade veren Bailey, bunun 1990’ların ortalarında Barings Bank’ın çökmesinden bu yana bir borç verenin en hızlı çöküşü olduğunu söyledi.

İngiltere’nin en eski ticari bankalarından biri olan Barings Bank, 1995 yılında Nick Leeson’un yetkisiz alım satım pozisyonlarında 827 milyon sterline kadar zararı gizledikten sonra büyük kayıplar yaşamasıyla çöktü.

Barings, Hollandalı banka ING tarafından 1 sterlin nominal bir meblağ karşılığında satın alınsa da varlıklarının çoğu daha sonra satıldı.

Bailey, SVB çöküşünün bu olayın ardından bir ilk olduğunu vurguladı. SVB 10 Mart’ta iflas etti ve müşterilerin bankanın mevduatlarını karşılayamayacağından endişe duyması ve bir gün içinde milyarlarca dolar çekmesi üzerine ABD’de tarihteki en büyük ikinci bankacılık çöküşüne imza attı.

Daha sonra bir diğer ABD bölgesel bankası First Citizens Bank tarafından satın alındı. SVB’nin İngiltere kanadı da 13 Mart’a kadar BoE tarafından kolaylaştırılan bir anlaşmayla HSBC’ye satıldı.

GCM Yatırım Banner

Muhafazakar milletvekili Anthony Browne, iflasından bir gün önce 9 Mart Perşembe günü tüm düzenleyici gereksinimleri karşıladığı düşünülürse BOE’nin satın alma gözetimini nasıl yönettiğini sorguladı.

Bailey, Browne’nin sorusuna ana şirketin iflas etmesi durumunda bir yan kuruluşun ayakta kalmayacağını varsaymamanın temel senaryo olmaması gerektiğini söyleyerek yanıt verdi.

SVB’nin İngiltere kanadının mevduatlarının yüzde 30’unu tek bir günde kaybetmenin üstesinden gelmek için güçlü likiditeye ve nakit tamponlara sahip, iyi sermayelendirilmiş bir yan kuruluş olduğunda ısrar etti.

Bailey: İngiltere Bankacılık Sistemi Güçlü

Avam Kamarası Hazine Komitesi’ne ifade veren Andrew Bailey, son mali çalkantının 2008 mali krizine benzemediği konusunda net konuştu. “O zamandan çok farklı bir yerdeyiz” diyen Bailey, İngiltere bankacılık sisteminin güçlü bir konumda olduğunu vurguladı.

Ancak çok dikkatli olmaları gerektiğine de dikkat çekti. “Gerilim ve uyanıklığın çok yüksek olduğu bir dönemdeyiz ve tetikte olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu noktada Birleşik Krallık ve ABD bankacılık rejimlerinde SVB ile ilgili önemli bir farklılığa işaret etti. Ayrıca Credit Suisse sorunlarının aniden ortaya çıkmadığını ekledi.

Bununla birlikte SVB ve Credit Suisse’yi etkileyen son sıkıntıların ardından İngiltere’nin finans kurumlarının çok yüksek bir gerilim döneminde olduğunu sözlerine ekledi.

İngiltere Merkez Bankası’nın tetikte kalacağı konusunda güvence verdi.

“İngiltere bankacılık sistemi hakkında çok güçlü görüşüm, hem sermaye hem de likidite açısından güçlü bir konumda olduğu, bu açıdan sorun belirtileri göstermediği ve sistemi çok kapsamlı bir şekilde test ettiğimizdir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.