Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Başkanı Faiz İndirimi için Kapı Araladı

İngiliz ekonomisi resesyon ve enflasyon sarmalındayken, BoE Başkanı’ndan tavır değişikliği geldi. Piyasaların faiz indirimi bekleyeceği yeni ülke İngiltere oldu.
BoE Başkanı Faiz İndirimi için Kapı Araladı
HABER GİRİŞ

Geçen yılın sonuna doğru yaptığı açıklamalarda, sıkılaşma adımlarına sadık kalmak gerektiğini savunan İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı’ndan bu yıl aksi yönde değerlendirme geldi. BoE Başkanı Andrew Bailey, faiz indirimleri için beklenti oluşmasının mantığa yatkın olduğu çıkarımında bulundu.

İngiliz Parlamentosu’nda Hazine Komitesi üyelerinin karşısına geçen Bailey, yardımcısı Ben Broadbent ve iki Para Politikası Kurulu üyesi ile komiteden gelen soruları yanıtladı.

Sıkılaşma adımlarına riayet eden İngiliz ekonomisinde günün sonunda tam istihdamın iyi haber olduğunu söyleyerek, “Ekonominin halihazırda belirgin bir yükseliş işaretleri gösterdiğini değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Piyasaların beklentilerine ilişkin yaptığı açıklamada, BoE’nin bu yıl faiz indirimi senaryosuna geçmesine ilişkin fiyatlamaların mantıksız olmadığını söyledi.

Bailey, “Piyasa temelde bu yıl içinde faiz oranlarını düşüreceğimizi eğride somutlaştırıyor. Piyasa eğrisini onaylamıyoruz. Faizleri ne zaman ya da ne kadar düşüreceğimize dair bir tahminde bulunmuyoruz. Piyasanın borçlanma maliyetlerindeki düşüşleri değerlendirmesi mantıksız değil” dedi.

GCM Yatırım Banner

BoE, uzun süre faiz artırımları yaparken, İngiliz ekonomisi Ekim-Aralık 2023 döneminde beklentilerin üzerinde küçülmüş ve böylece son iki çeyreklik daralmayla teknik olarak resesyona girmişti.

Güneşi batmayan ülkenin enflasyonu ise aylar sonra ilk kez artış göstermiş, Aralık ayında beklenti üstü gelerek yıllık bazda yüzde 4′e çıkmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.