Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Başkanı Bailey Enflasyonda Düşüşün Sürmesini Bekliyor

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz kararının ardından enflasyondaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.
BoE Başkanı Bailey Enflasyonda Düşüşün Sürmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, faiz kararının ardından enflasyondaki son duruma dair değerlendirmede bulundu. Bailey, bu yıl ülkede enflasyonun daha da azalmasının beklendiğini söyledi.

Merkez bankasının yaklaşık 2 yılın ardından ilk kez faiz oranının sabit tutulması yönünde karar aldığını söyleyen Bailey, “Enflasyon düşüyor ve biz bu yıl enflasyonun daha da düşmesini bekliyoruz. Bu memnuniyet verici bir haber.” açıklamasında bulundu.

Önceki toplantılarda yapılan faiz artışlarının enflasyondaki düşüşte etkili olduğunu belirten Bailey, buna rağmen gereken seviyeye inilmediğini ve rehavete kapılacak yer olmadığını söyledi.

Bailey, bankanın ileride yeni politika faiz artırımlarının gerekip gerekmediğinin henüz netlik kazanmadığını belirterek, “Faiz oranları, işimiz tamamlayabilmek için yeterli yükseklikte ve uzun süreli olarak tutmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Değerlendirme, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 5,25 seviyesinde sabit tutmasının ardından geliyor. Genel beklenti 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönündeydi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bu hafta ayrıca İngiltere’de Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. Ülkede enflasyon yıllık bazda yüzde 6,7 olarak gerçekleşti ve yüzde 7 olan beklentinin altına indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.