Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE/Bailey: İngiltere’nin Enflasyonu Daha Uzun Süre Yüksek Kalabilir

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, enflasyon ve iş gücü piyasasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
BoE/Bailey: İngiltere’nin Enflasyonu Daha Uzun Süre Yüksek Kalabilir
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, gıda fiyatlarının artması ve sıkı bir iş gücü piyasasının, enflasyondaki baskının sürmesine neden olabileceğini söyledi. İngiltere’nin iş gücü piyasasında enflasyon baskısının soğuduğuna dair bazı işaretler olduğunu, ancak işçi sıkıntısının yarattığı risklerin sona erdiğini söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

Bailey, İngiliz Ticaret Odalarında yaptığı konuşmada, iş arayanların sayısındaki artış ve açık pozisyonlardaki düşüşe atıfta bulunarak, “İş gücü piyasasının biraz gevşemeye başladığına dair işaretler var” açıklamasında bulundu.

Maaş artışının bu yıl daha da rahatlayabileceğine dair işaretler olduğunu belirten Bailey, “Ancak iş gücü piyasasındaki sıkılığın gevşemesi, Şubat ayında beklediğimizden daha yavaş bir hızda gerçekleşiyor ve iş gücü piyasası çok sıkı olmaya devam ediyor” diye konuştu.

İngiltere Merkez Bankası geçen hafta faiz oranlarını üst üste 12. kez yükselterek fon oranını yüzde 4,5’e çıkardı. Tahminler Haziran ayındaki toplantıda da 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde.

BoE, bir sonraki kararını açıklamadan önce ekonomik verileri yakından izleyeceğini söyledi. Şu andan itibaren açıklanacak resmi veriler, iki set enflasyon rakamını ve bir başka tur iş gücü piyasası verilerini içeriyor.

GCM Yatırım Banner

Bailey, beklendiği gibi bu yıl manşet enflasyon hızla düşse bile, tipik olarak daha yüksek ücret talepleri olan ikinci tur etkilerin göründükleri kadar çabuk ortadan kalkmasının pek olası olmadığını söyledi.

İngiltere ekonomisi için işlerin birkaç ay öncesine göre biraz daha parlak göründüğünü vurgulayan Bailey, BoE’nin geçen hafta yayınladığı ve artık resesyon olasılığını görmeyen son tahminlerini hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın