Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’den Tahıl Anlaşması için Rusya Konulu Acil Oturum

BM yaptığı açıklamayla Rusya'nın tahıl koridoru anlaşmasını sonlandırma kararını görüşmek için toplanacağını bildirdi. Detaylar haberin içerisinde;
BM’den Tahıl Anlaşması için Rusya Konulu Acil Oturum
HABER GİRİŞ

Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilen Rusya’ya yönelik ülkelerden geri dön çağrısı devam ediyor. Anlaşma taraflarından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya’nın anlaşmayı sonlandırma kararını görüşmek için yarın acil oturum düzenleyeceğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı’nı yürüten İngiltere Daimi Temsilciliği tarafından söz konusu toplantı, temsilciliğin resmi sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajla duyuruldu.

Ukrayna konulu oturumun yarın sabah düzenleneceğine işaret edilen paylaşımda, konseyin Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nı sonlandırmasının ardından toplanma kararının alındığı belirtildi. Toplantıda, Rusya kararının insani durum üzerindeki etkilerinin ele alınacağının bilgisi verildi.

Tahıl Koridoru Anlaşması Fiilen Son Buldu

Anlaşma, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna arasında yapıldı. 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na söz konusu taraflarla imzalanmıştı.

17 Temmuz’da süresi dolan anlaşmaya ilişkin Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, açıklamalarda bulunmuştu. Peskov, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek.” ifadelerini kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada BM’ye seslenerek, anlaşmadaki Rus tarım ihracatı önündeki engellerin kaldırılarak çalışmalarını sürdürmesi için 90 günü olduğunu söylemişti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kararı derin üzüntüyle karşıladığını anımsattı. Guterres, Rusya’nın kararının muhtaç olan tüm kişilere bir darbe vuracağına dikkat çekmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.