Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’den Tahıl Anlaşması Çıkışı: Rusya’ya Zarar Ettirdi

Ukrayna tahılının güvenli şekilde geçişini garanti eden Tahıl Koridoru Anlaşması için ipleri koparan Putin, Rusya’nın zararını açıkladı.
Putin’den Tahıl Anlaşması Çıkışı: Rusya’ya Zarar Ettirdi
Yorum

Tahıl Koridoru Anlaşması’nı fesheden Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz kıyısına yaptığı füze saldırılarında ve tahıl ambarları bombardımanlarında 60 bin tonluk tahılı yok ettiği haberleri dün dünya kamuoyunda yer bulurken, Moskova cephesinden başka bir mağduriyet geldi.

Tahıl Koridoru Anlaşması hakkında düşüncelerini paylaşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna tahılının fakir ülkelere dağıtımının sağlandığı anlaşmanın Rus çiftçiler için kayıp yarattığını söyledi.

Hükümet yetkilileri ile yaptığı toplantıda konuşan Rus lider, bir yıla yakın zamandır işleyişte olan anlaşmanın Rusya tarafına yaklaşık 1,2 milyar dolarlık maddi zarara mâl olduğunu savundu.

Beklentilerin aksine anlaşmanın tekrar uzatılma ihtimalini kesin bir dille reddederek, “Rus tarım üreticileri ve gübre üreten işletmeler için bu tahıl anlaşması doğrudan kayıplara dönüştü. Rus tahılını dünya pazarlarında yüzde 30-40’lara varan indirimle satmaları nedeniyle Rus çiftçilerin kaybı 1,2 milyar doları buldu” dedi.

Tahıl boyutuna gübrede yaşanan zararı da ekleyerek, “Yerli gübre üreticileri de benzer bir sorunla karşı karşıya kaldı. Onlarda da 1,6 milyar dolarlık kayıp var” diye konuştu.


Anlaşmanın son bulmasında sorumlu tarafın Batı bloğu olduğunun altını çizen Putin, Tahıl Koridoru Anlaşması’nı başarısız bir girişim olarak tanımlayarak şöyle ifadede bulundu:

“Rusya’nın bu anlaşmanın başarısızlığından sorumlu olduğu iddia ediliyor. Dahası Rusya, bir zamanlar Batı’nın soyduğu, savaşların, açlığın ve yoksulluğun uçurumuna ittiği Afrika’daki bazı ülkelerdeki felaketlerden sorumlu tutuluyor. Şimdi de yeni sömürge sistemi çerçevesinde bu devletleri yağmalamaya devam ediyorlar.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu