Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM’den İslam Dünyasına Dayanışma Desteği

BM Genel Sekreteri Guterres, İİT büyükelçileriyle görüşme sonrasında İslamofobik eylemleri kınayarak, Müslümanlarla dayanışma gösterdi.
BM’den İslam Dünyasına Dayanışma Desteği
Son Güncelleme: 
Yorum

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in ayaklar altına alınmasına yönelik saldırıyı kınadı. İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, söz konusu provokatif eylemin kınandığını, bu eylemin vahim sonuçlarına rağmen İsveç makamlarının, bu tür eylemlere izin vermeye devam etmesinden derin hayal kırıklığı duyulduğunu söyledi.

Yapılan yazılı açıklamada, İİT Yürütme Kurulunun 2 Temmuz’da gerçekleştirdiği olağanüstü toplantının kapanış bildirisinde yer alan ve bu tür provokatif eylemlerin Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 19 ve 20. maddelerinin ruhuna aykırı olduğu ve düşünce ifade özgürlüğü bahanesiyle hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceği” yönündeki ifade hatırlatıldı.

İsveç makamlarına bu tür tehlikeli eylemlerin tekrarlanmaması için aşırılık yanlısı gruplara ve kişilere izin verilmemesi çağrısı yapıldı.

BM Genel Sekreterinden Müslüman Toplumuna Destek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İİT Büyükelçiler Grubu’yla görüşmesinde hoşgörüsüzlük, şiddet ve İslamofobik eylemleri kınayarak, Müslüman toplumuyla dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Guterres’in New York’taki BM binasında İİT üyeleriyle bir görüşme gerçekleştirdiği belirtilirken, BM’nin, İnsan Hakları Konseyi’nin ayrımcılık, düşmanlık ve şiddete yol açan din karşıtı nefretle mücadele etme kararını uygulamak için çaba sarf edeceğini vurgulandı.

İsveç’te daha önce de Kur’an-ı Kerim yakan Irak asıllı Salwan Momika, dün Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etti. Bu isim daha önce de Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

(Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu