Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İslam Dünyasından Kuran’a Saygısızlık Konusunda Önlem Çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı, 28 Haziran’da İsveç’te Kuran-ı Kerim’in yakılmasına tepki olarak, toplu önlem ve daha fazla yasak çağrısı yaptı.
İslam Dünyasından Kuran’a Saygısızlık Konusunda Önlem Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kurban Bayramı’nın ilk gününde İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının ardından, İslam dünyasından tepkiler büyüyor. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), dün acil olarak Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde toplandı. Teşkilat, Açık Katılımlı Olağanüstü İcra Komitesi toplantısının ardından sonuç bildirisi yayımladı.

İİT Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha, Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını şiddetle kınayarak, bu tür provokatif eylemlerin tekrar yaşanmaması için “toplu önlemler alma” çağrısında bulundu. İsveç makamlarının böyle bir eyleme izin vermesinin üzüntüyle karşılandığı ifade edildi.

“Bu çağrı, İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi’nin 2 Temmuz 2023’te Cidde’deki Genel Sekreterlik karargahında, olayın yansımalarına ilişkin önlemleri görüşmek üzere düzenlediği olağanüstü, açık uçlu toplantısında geldi.” diyen Taha, ifade özgürlüğü adı altında bu suçun tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınması talebinde bulunmak üzere hem İsveç hem de Avrupa Birliği Komisyonu’na bir heyet gönderme konusunu değerlendirmesi talebinde bulundu.

Dünyadaki tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutlarken, Stockholm’deki merkez caminin dışında Kur’an-ı Kerim’e karşı aşağılık bir saygısızlık eylemi işlendiği, Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık eylemlerinin ve dine nefreti açıkça yasaklayan uluslararası hukukun acilen uygulanması konusunda uluslararası topluluğa sürekli hatırlatmalar göndermeleri gerektiğini aktardı.

İslami sembollere karşı eylemlerin yapıldığı ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarına da buna karşı hukuk yoluna başvuru yapmaları istendi.

GCM Yatırım Banner

İİT’nin ayrıca bölgesel ve uluslararası toplantılarında İslamofobi’nin göstergesiyle mücadelesini sürdürmesi talebi yapılırken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 74. oturumunda kabul edilen “İslamofobiyle Mücadele Eylem Planı”nın uygulanmasını hızlandırma çağrısı da yinelendi.

Bildiride ayrıca İslami değerlere yönelik saygısızlıkların yapıldığı ülkeler ile İİT’nin diplomatik bağlarını yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.