Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM, Ukrayna’da 25 Milyon Ton Tahılın Mahsur Kaldığını Bildirdi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden bir yetkili, savaş nedeniyle Ukrayna’da tonlarca tahılın ihraç edilemediğini söyledi.
BM, Ukrayna’da 25 Milyon Ton Tahılın Mahsur Kaldığını Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatının olumsuz etkileri pek çok farklı şekilde görülüyor. Bu durum ülkenin tarım ihracatını da vurdu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FAO) bir yetkili, yaklaşık 25 milyon ton tahılın Ukrayna’da mahsur kaldığını söyledi. Yetkili tahılların altyapı sorunları ve Mariupol başta olmak üzere Karadeniz limanlarının kapatılması nedeniyle ülkeyi terk edemediğini ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ülkedeki gıda fiyatlarının Mart ayında rekor seviyeye ulaştığı hatırlatıldı. Uluslararası Hububat Konseyi verilerine göre Ukrayna, 2020/21 sezonunda dünyada mısır ihracatında dördüncü sırada, buğday ihracatında ise altıncı sırada yer aldı.

Yaz Aylarında Depolama Sıkıntısı Olabilir

FAO Başkan Yardımcısı Josef Schmidhuber, ihraç edilebilecek yaklaşık 25 milyon ton tahılın, altyapı eksikliği ve limanların ablukası nedeniyle ülkeyi terk edemediğini söyledi. Schmidhuber, dolu siloların Temmuz ve Ağustos aylarında bir sonraki hasat sırasında depolama sıkıntısına yol açabileceğine dikkat çekti.

Savaşa rağmen hasat koşullarının o kadar da kötü görünmediğini belirten Schmidhuber, “Bu gerçekten Ukrayna’da yeterli depolama kapasitesi olmadığı anlamına gelebilir. Özellikle de Ukrayna’dan ihracat için açılan bir buğday koridoru yoksa.” diye konuştu.

Diğer bir endişe kaynağı ise, Ukrayna’daki çatışmalarda bazı tahıl depolarının tahrip edildiği yönündeki haberler oluyor. Savaş başladığından bu yana Ukrayna deniz yerine trenle batı sınırından veya Tuna nehri kıyısındaki küçük limanlarından tahıl ihraç etmek zorunda kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu