Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM, Hindistan’ın Nüfus Olarak Çin’i Geçmek Üzere Olduğunu Açıkladı

Birleşmiş Milletler bu yılın ortasında Hindistan’ın dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülke olacağını tahmin ediyor. Detaylar şöyle...
BM, Hindistan’ın Nüfus Olarak Çin’i Geçmek Üzere Olduğunu Açıkladı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler, Hindistan’ın nüfusunun 2023′ün ortalarında 1,4286 milyar olacağını tahmin ediyor. Bu tahmin Güney Asya ülkesini, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in üzerine taşıyor. Çin’in nüfusu halihazırda 1,4257 milyar seviyesinde.

Geçen yıl 1960′ların başından bu yana ilk kez Çin’in nüfus artışının yavaşlaması nedeniyle bu değişimin olacağı tahmin ediliyor. BM daha önce Çin’in nüfusunun 2050′de 1.313 milyara, 2100′de ise 800 milyonun altına düşeceğini tahmin etmişti.

Uzmanlar, Çin’de uzun süredir devam eden tek çocuk politikası nedeniyle nüfus artış hızının düştüğünü belirtiyor. BM’nin rakamları, 7,5 milyon olarak tahmin ettiği Hong Kong’un ve 0,7 milyon olarak tahmin edilen Makao’nun özel idari bölgelerini hariç tutuyor.

Hükümet verilerine göre Hindistan’ın nüfus artışı, 2011′den bu yana ortalama yüzde 1,2 seviyesinde bulunuyor. BM rakamları, nüfusun yüzde 26′sının 10-24 yaşları arasında olduğunu gösterirken, Çin’de bu oran yüzde 18′dir. Hindistan’ın en son yayınlanan nüfus sayımı verileri 2011 yılına aittir.

BM nüfus yetkilileri, Hindistan’ın son nüfus sayımı 2011’de yapıldığından ve 2021’de yapılması gereken bir sonraki nüfus sayımı COVID-19 salgını nedeniyle ertelendiğinden Hindistan ve Çin’den gelen verilerle ilgili belirsizlik nedeniyle bir tarih belirlemenin mümkün olmadığını söylediler.

GCM Yatırım Banner

BM İcra Direktörü Natalia Kanem, iklim değişikliği, salgın hastalıklar, çatışmalar, toplu yerinden edilme ve ekonomik belirsizlik gibi zorluklara karşı insan üremesi sorun ya da çözüm olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, Dünya Nüfusunun Durumu 2023 raporunda, Kasım 2022′de 8 milyarı aşan dünya nüfusu ile ilgili, artışın bir endişe kaynağı olup olmadığı konusundaki tartışmalarda, insan haklarının ve özerkliğin silinmesine karşı uyarıda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın