Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Sekreterinden Rusya ile Birlikte Çalışalım Çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, hazırladığı video mesajda açlık riskiyle mücadele etmek için birlikte çalışma çağrısında bulunarak Rusya’nın da küresel pazara dahil edilmesini istedi.
BM Genel Sekreterinden Rusya ile Birlikte Çalışalım Çağrısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Genel Kurul Üst Düzey Özel Etkinliğine yönelik açıklamalarını video mesaj üzerinden yaptı.

Hazırladığı video mesajı Twitter hesabından şu sözlerle paylaştı:
“Bu yıl gerçek bir çoklu kıtlık riskiyle karşı karşıyayız ve gelecek yıl daha da kötü olabilir. Ancak cesur ve koordineli bir küresel tepki ile bu felaketten kaçınabiliriz.”

BM resmi internet sitesinde yayınlanan videoda Guterres, Rusya-Ukrayna çatışması, iklim değişikliği, COVID-19 ve yükselen enflasyon gibi tüm dünyanın gündeminde olan konulara dikkat çekti.

“Felaketten Kaçınmak için Birlikte Çalışalım”

Guterres, gıda, enerji ve gübre fiyatlarındaki artışların Ukrayna’daki savaştan kaynaklandığını ifade ederek birlikte çalışma çağrısında bulundu.

“Ekonomik sıkıntı, sosyal kargaşa ve rekor düzeyde açlık için bir reçetedir” diyerek ayrışmaların ve çatışmaların açlık riskini beslediğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu rapora atıfta bulunarak son iki yılda gıda güvencesi olmayan insan sayısının ikiye katlandığını aktardı.

İvedilikle harekete geçilirse olası bir felaketten kaçınılacağını söyleyerek, cesur ve koordineli politika yanıtları oluşturmak için birlikte hareket etme çağrısını yineledi.

Birlikte Çalışma Planına Rusya da Dahil

Guterres, birlikte çalışma planına Rusya’yı da dahil ederek; “Bu, Ukrayna’nın gıda üretimini ve Rusya’nın gıda ve gübresini dünya pazarlarına derhal yeniden entegre etmek ve küresel ticareti açık tutmak anlamına geliyor” dedi.

BM yetkilisinin açıklaması şöyle: “Bu, gelişmekte olan dünyadaki finans kriziyle mücadele etmek ve sosyal korumayı geliştirmek için olası tüm kaynakların acilen kilidini açmak ve üretkenliği ve kendine güveni artırmak için küçük toprak sahibi ve aile çiftçilerini desteklemek anlamına gelir.”

Birlikte çalışma planının gıda sistemlerini her düzeyde dönüştüreceğini ve her yerde, her insanın erişebileceği uygun fiyatlı, sağlıklı ve sürdürülebilir diyetler sunmanın sağlanacağını ifade etti.

BM genel sekreteri; “Birleşmiş Milletler, bu krizi çözmek için hepinizle birlikte çalışmaya ve tüm insanlar için çalışan küresel bir gıda sistemi için baskı yapmaya devam etmeye kararlıdır” dedi.

“2023 Daha da Kötü Olabilir”

Guterres, “Bu yıl gerçek bir çoklu kıtlık riskiyle karşı karşıyayız” diyerek gelecek yıl için “daha da kötü olabilir” uyarısını yineledi.

Daha önce de konuşmasında dünyanın şimdiye dek görülmemiş bir açlık kriziyle yüz yüze olduğunu söyleyerek uyarı ve önerilerde bulunmuştu.

Bu yıl çok sayıda kıtlık ilan edilmesi riskiyle karşı karşıya kalındığını söyleyen Guterres, gelecek yılın daha da kötü olabileceği uyarısını paylaşmıştı.

BM genel sekreterinin bu uyarısına benzer şekilde Sri Lanka Devlet Başkanı Vekili Ranil Wickremesinghe de dün, 3. dünya ülkelerinin açlık riski ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak Rusya’ya uygulanan yaptırımların az gelişmiş ülkelere acı çektirdiğine dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.