Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Deprem Bölgesinde Son Yüzyılın En Kötü Olayı Yaşandı

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilde yıkım yaratan depremlere ilişkin Birleşmiş Milletler yetkilisinden açıklama geldi.
BM: Deprem Bölgesinde Son Yüzyılın En Kötü Olayı Yaşandı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler bölgede büyük bir yıkıma neden olurken, dünyada da yankı uyandırdı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin bu bölgede son yüzyılda yaşanan en kötü olay olduğunu söyledi.

Griffiths, Kahramanmaraş ile çevre illerde yaşanan şoke edici görüntülerden ve bölgede etkilenen depremzedeleri görmekten dolayı derin bir üzüntü duyduğunu belirterek, “Depremin merkezi üssü olan bu yerde Pazartesi yaşanan son yüzyılda bölgede meydana gelen en kötü olay.” açıklamasında bulundu.

‘Müdahalenin Eşi Benzeri Yok’

Griffiths, depremden etkilenen bölgelerde hem Türkiye’nin hem de yardım için bölgeye gelen uluslararası arama kurtarma ekiplerinin göstermiş olduğu çalışmalara işaret ederek, “Burada gördüğünüz bu kötü günlerde, bu ulusal afete Türkiye’den ve uluslararası alandan yapılan yardım müdahalesinin eşi benzeri yok.” diye konuştu.

Dünyada 100’den fazla ülkenin Türkiye’ye yardım gönderdiğini, birçok ülkenin de enkazlar altında kalanları kurtarmak için arama kurtarma faaliyetlerine katıldığını söyleyen Griffiths, daha fazlasına ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.

Depremden kurtulan ailelerin, çocukların barınma, gıda, eğitim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi önemli bir sürecin başladığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Arama kurtarma ekiplerinin ve halkın çalışmalarından övgüyle bahseden Griffiths, Türk halkının, ebevenylerin, arama kurtarma ekiplerinin tüm gün durmaksızın enkaz altında kalan aile üyelerini, çocukları, bir insanı daha kurtarmak için göstermiş olduğu cesareti asla unutmayacağını söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarına dair değerlendirmesini paylaşan Griffiths, insanlara yardım etmek için olağanüstü bir operasyon gördüğünü belirtti. Bunu Kahramanmaraş ilçesinin her yerinde ve il genelinde gördüklerini aktaran Griffiths, “Bence Türk hükümetine bu operasyon için teşekkür edilecek ve takdir edilecek çok şey var.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler olarak, depremden etkilenen bölgelere daha fazla uluslararası yardımın ulaştırılması için de gerekli çalışmaları sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.