Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD Müdürü Orhan Tatar’dan Deprem Açıklaması!

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depreme yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulunarak, 500 atom bombası niteliğinde enerjinin ortaya çıktığını söyledi.
AFAD Müdürü Orhan Tatar’dan Deprem Açıklaması!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’yi derinden sarsan depreme ilişkin yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Konuyla ilgili en son açıklama AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar’dan geldi.

AFAD Müdürü Tatar, öngörülenin çok ötesinde bir afetle karşı karşıya olunduğunu söyledi. 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık deprem ile ilgili analizlerin devam ettiğini aktardı.

“Deprem 500 Atom Bombası Niteliğinde Enerji Ortaya Çıkardı”

İlk depremin 65 sanayi sürdüğünü, ikinci depremin ise 45 saniye sürerek yıkıcı etkili olduğunu kaydetti. Bölgenin toplamda 2 dakika boyunca sarsıldığını bildirdi.

Tatar, depremin 500 atom bombası niteliğinde enerji ortaya çıkardığını kaydetti. 2 binin üzerinde artçı depremin yaşandığını söyledi. Depremlerin büyük bir çoğunluğunun 4’ün üzerinde olduğunu aktardı.

“Volkanik Patlama Yok”

Maraş’ın Göksu ilçesine bağlı Büyükkızılcık Köyü’nde bir dağdan çıkan dumanlar ile ilgili konuşan Tatar, sosyal medyada volkanik patlamalar şeklinde yorumlar yapıldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Durumu aydınlatan AFAD Müdürü Tatar, Sikorsky helikopterinin oraya gönderildiğini volkan patlaması, volkanik kül ve gaz çıkışı gibi bir şeyin olmadığını bildirdi. Bunun deprem etkisiyle basit bir kütle hareketinden başa bir şey olmadığını kaydetti.

Tatar, artçı sarsıntıların devam edeceğine dair mesaj verdi. Bunların bir bölümünün 5’in üzerinde olabileceğini söyledi. Vatandaşların hasarlı binalardan uzak durması gerektiğini bildirdi.

“Kırsalda ve Köylerde Çığ Tehlikesi Olabilir”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 1300 kişilik ekiple sahada hasar tespit çalışmaları yaptığını ve günde 32 bin 500 binaya bakıldığını aktardı. Hasar tespiti yapılmayan binalardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Kırsalda ve köylerde çığ tehlikesinin olabileceğini duyurdu.

Tatar, vatandaşların devletin resmi kurumları dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar etmemesi gerektiğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın