Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg Yorumladı! Erdoğan Faiz Artışı İstiyor

TCMB'de yaşanan son değişim dünya medyasının dikkatini çekmeye devam ederken Bloomberg, Erkan'ın istifasının beklenmedik olduğunu savundu. İşte detaylar;
Bloomberg Yorumladı! Erdoğan Faiz Artışı İstiyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın resmi X hesabı üzerinden görevden affını istemesinin ardından atanan Fatih Karahan’a yabancı kaynaklardan yorumlar gelmeye devam ediyor. ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg, TCMB’deki değişimi değerlendirdi.

Merkez Bankası’ndaki değişim dünya medyası tarafından olumlu karşılanırken Bloomberg de Erkan’ın görevden affını istemesi ve yerine yardımcısı Fatih Karahan’ın atanmasını yorumladı.

TCMB’nin ilk kadın başkanı olan Erkan’ın görevi bırakması karşısında “herkesin hazırlıksız yakalandığı” yorumunda bulundu.

Türk yetkililerin, Erkan’ın görevden alınmasının Mayıs ayından bu yana kaydedilen ekonomik ilerlemeyi boşa çıkarabileceği yönündeki korkuları yatıştırmak için acele ettiğine işaret edildi.

Sıkılaşma Döngüsünün Sonuna Gelindi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz programını desteklediğini belirten Bloomberg, bunun Temmuz 2023’ten bu yana başkan yardımcısı olan Fatih Karahan’ı başkan olarak atamasıyla desteklendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Amazon.com ve New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak 10 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Karahan’ın tutumu Erkan’a göre daha şahin olarak biliniyor.

Bloomberg haberinde bu durumun yabancı analistleri, geçen ay sekiz aylık bir sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğini açıklamasına ilişkin düşünmeye sevk ettiğini belirtti. Analistler, Merkez Bankası’nın Karahan liderliğindeki faiz politikasına ilişkin henüz net değil.

Göreve geldikten sonra yaptığı ilk yazılı açıklamada Karahan, fiyat istikrarına vurguda bulunmuştu. Açıklamasında, enflasyon görünümünün kötüleşmesi halinde Merkez Bankası’nın harekete geçmeye hazır olduğuna dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.