Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Tüketici Güveni Ağustos’ta Azaldı

Bloomberg HT, Ağustos ayına yönelik Tüketici Güven Endeksi verilerini paylaştı. Buna göre tüketici güveninde azalma saptandı.
Bloomberg HT: Tüketici Güveni Ağustos’ta Azaldı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen hafta tüketici güveninin Ağustos ayında yüzde 15,1 oranında azalarak 68,0 seviyesine gerilediğini açıklamıştı. Bloomberg HT araştırmacıları ise bugün konuya yönelik raporunu paylaştı.

Bloomberg HT tarafından paylaşılan rapor göre Tüketici Güven Endeksi Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 4,35 azalarak 58,84 değerini aldı.

TÜİK ve Bloomberg HT’nin raporları rakamsal olarak birbirini tutmasa da her iki veride de Ağustos ayında tüketici güveninde azalış saptandı.

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi
Kaynak: Bloomberg HT

Bloomberg HT raporuna göre endeksin alt detayları incelendiğinde, tüketicinin hem mevcut durum algısında, hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme kaydedildi.

Tüketici beklenti endeksi ise aylık bazda yüzde 7,25 azaldı. Böylece 64,28 değerini aldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu belirten tüketim eğilim endeksinde artış görüldü. Endeks Ağustos ayında yüzde 6,46 artarak 60,82 değerine yerleşti.

Bloomberg HT rapor kapsamında şu notu kaydetti:

“Mevcut durum algısı ve gelecek 12 aya ilişkin beklentilerdeki gerilemeye rağmen tüketim eğilimindeki düşüşün sınırlı kalması ve ön endekse göre artması enflasyonist beklentilerle talebin belli bir gücü koruduğuna işaret ediyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.