Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bloomberg Ekonomisti Baziki: TCMB 2022’de 108 Milyar Dolar Sattı!

Bloomberg ekonomistinin TCMB'nin milyar dolarlık döviz sattığına yönelik açıklamaları gündeme oturdu. Detaylar haberde...
Bloomberg Ekonomisti Baziki: TCMB 2022’de 108 Milyar Dolar Sattı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de birkaç yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri düşük tutmak için 128 milyar dolar harcadığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Yakın bir zamanda TCMB’nin dolar sattığına yönelik iddiaların arkası gelirken son olarak Bloomberg Türkiye ve İsveç Ekonomisti Selva Baziki’nin açıklaması dikkat çekti.

Bloomberg Ekonomisti Baziki, Twitter hesabından TCMB hakkında bir açıklama yaptı.

“TCMB’nin 2022’de döviz piyasalarına 108 milyar dolara kadar müdahale ettiğini tahmin ediyoruz. Bu ayda 9 milyar dolar demek.” diyerek paylaşımda bulundu.

Baziki, 2022 müdahalelerinin bankanın 500 baz puanlık gevşeme döngüsünün ilk faiz indiriminin arından Eylül ayında zirve yaptığını belirtti.

Selva Baziki TCMB
Kaynak: Twitter

“TCMB’nin Net Rezervleri Artabilir”

Ekonomist, “Tahminlerimiz, 11.7 milyar dolarlık gerçek bir değişikliğe karşı 120 milyar dolarlık beklenen bir değişiklik gösteriyor. 108 milyar dolara ulaşmak için aradaki farkı alıyoruz.” dedi.

108 milyar doların TCMB’nin diğer döviz kaynakları olan yabancılara konut satışları gibi alt başlıkları kapsamadığı için alt sınırında olabileceği ifade edildi.

Baziki, Merkez Bankası’nın yakın zamanda aldığı kararların bankanın net rezervlerini artırabileceği notunu düştü. Daha yüksek müdahale alanı sağlayacak olan döviz korumalı mevduatın cazibesini artırdığını belirtti.

Merkez Banka’nın dolar sattığına yönelik ilk iddia 2018-2020 yılları arasında Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak döneminde ortaya atılmıştı. TCMB’nin faizleri düşük tutmak için 128 milyar dolar sattığı gündeme oturmuştu.

Bunun ardından 2 yıl sonra HSBC Başekonomisti İbrahim Aksoy tarafından dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. TCMB’nin 118 milyar dolarlık döviz sattığını açıkladı. Ekim 2022’de yapılan açıklamada TCMB’nin bu döviz satışını 10 ayda gerçekleştirdiği açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu