Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC Başekonomisti: Merkez Bankası 118 Milyar Dolar Sattı

Merkez Bankası rezervindeki 128 milyar dolarlık kayıp iddialarına yenisi eklendi. HSBC Başekonomisti, 10 ayda 118 milyar dolar döviz satıldığını ileri sürdü.
HSBC Başekonomisti: Merkez Bankası 118 Milyar Dolar Sattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dönemindeki 128 milyar dolar kayıp iddiasının devamı geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) arka kapıdan bu kez 118 milyar dolarlık döviz sattığı ileri sürüldü.

HSBC Başekonomisti İbrahim Aksoy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 18.36 TL ile tarihi zirveye çıkan doları baskılamak için 20 Aralık gecesi Merkez Bankası’nın müdahalede bulunduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Arka kapı yöntemini yineleyen TCMB’nin 10 ayda 118 milyar dolar tutarında döviz sattığını paylaştı.

İbrahim Aksoy Swap Analizi
Kaynak: Twitter

Swaptan arındırılmış net rezervdeki değişim oranlarını yorumlayan Aksoy’un ifadesi şöyle:

“Eylül’de swaplardan arındırılmış net rezervlerin 14.2 milyar dolar artmış olması gerektiğini hesaplıyorum. Fakat rezervlerin 4.2 milyar dolar azalması TCMB’nin Hazine ile olan protokol kapsamında piyasaya Eylül’de 18.4 milyar dolar döviz arz etmiş olabileceğine işaret ediyor.”

GCM Yatırım Banner

20 Aralık Gecesi Ne Oldu?

20 Aralık 2021 tarihinde doların 18,36 liraya, euronun ise 20 liraya tırmanmasıyla zirveye ulaşan döviz kuru, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yönetimindeki ekonomi ekibinin hazırladığı kur korumalı mevduat (KKM) ilanının ardından bir gecede baskılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Aralık’taki Kabine Toplantısı’nın ardından yeni ekonomik modeli duyurmuş, dolar 12 liranın, euro da 13,50’nin altına inmişti.

Ancak kurdaki ateş tam anlamıyla sönmemiş, sonraki günlerde dövizdeki yüksek seyir kendini göstermişti. Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçmek için KKM’den sonra bulunan çözümler; gelire endeksli senet (GES), şirketlere getirilen kredi kısıtlaması ve ihracatı ithalatından fazla olmayan şirketlere kredi yasağı olmuştu.

Doları baskılamak için alınan kararlar, amacına tam anlamıyla ulaşamadı. Merkez Bankası’nın her faiz indirimi kararının ardından dolar, kayıplarını sildi; TL karşısında değerini artırdı.

Ekonominin tüm enstrümanlarını kullanan hükümetin ise eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın yöntemini benimsediği söylentileri yayıldı.

2019’da yapılan yerel seçimlerde doları baskılamak için Merkez Bankası rezervinin 128 milyar dolarlık kısmının piyasaya müdahalede kullanıldığı iddia edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın