Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blinken: ABD Makroekonomik İstikrar için Çin’le İşbirliğine Hazır

Çin Devlet Başkanı Jinping ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının yeniden kurulmasına yönelik mesaj verdi.
Blinken: ABD Makroekonomik İstikrar için Çin’le İşbirliğine Hazır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pazartesi günü 2018′den bu yana yaptığı ilk ziyaret olan Pekin gezisi kapsamında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi. Pekin’e yaptığı ziyaret hakkında yaptığı açıklamada mevcut ilişkiden ve hedeflerden bahsetti.

“Başkan Biden ile Xi arasındaki temasın yerine geçebilecek başka bir şey yok. Dolayısıyla benim beklentim, bunu önümüzdeki aylarda göreceğimiz yönünde.” diyen bakan, Başkan Joe Biden’ın hem Çin hem de ABD olarak ilişkileri sorumlu bir şekilde yönetme yükümlülüğü olduğuna güçlü bir şekilde inandığını ifade etti.

Görüşmenin ayrıca karşılıklı çıkarlara uygun olduğunda iki ülkenin işbirliği yapmasının yollarını bulabileceği alanlar olup olmadığını görmekle ilgili olduğunu açıkladı.

İki ülke arasındaki rekor düzeydeki ticarete dikkat çeken Blinken, ABD’nin makroekonomik istikrar konusunda Çin ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ziyaret kapsamında Çin’de sağlık, otomotiv ve eğlence sektörlerinde çalışan ABD’li şirketlerle bir araya geldiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcılar İlişkilerin Daha Kötüye Gitmesinden Endişeli

Danışmanlık firması Teneo’nun genel müdürü Gabriel Wildau, Blinken’in seyahatinden en önemli ekonomik çıkarımın, özellikle Xi ile görüşmenin gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Yatırımcılar için en büyük korkunun, ikili ilişkilerin durdurulamaz bir düşüş sarmalında olması olduğunu belirten Wildau, ilişkilerin daha kötüye gitmeyeceğine dair sinyal verilmesi gerektiğini aktardı.

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası başkanı Michael Hart, Blinken’in Şubat ayında gelmesi planlandığında lobi yaptıklarını ancak kendilerine iş dünyası ile görüşmek için zaman olmadığının söylendiğini belirtti.

O zamandan bu yana neyin değişmiş olabileceğini bilmediğini fakat Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Nisan ayında Pekin’i ziyaret ettiğinde iş dünyasına benzer bir ilgi gösterildiğini açıkladı.

ABD ile Çin arasında eski Başkan Donald Trump zamanında gerilim tırmanmış ve karşılıklı birçok yaptırım uygulanmıştı. Blinken, Pazartesi günü yaptığı ziyarette Çin’de iş yapmanın ABD’nin çıkarlarına en iyi şekilde hizmet ettiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.