Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD/Blinken: Amacımız Çin’i Kontrol Altına Almak Değil

Tayvan odaklı gerilimi değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Blinken, hedeflerinin Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmek olmadığını söyledi.
ABD/Blinken: Amacımız Çin’i Kontrol Altına Almak Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Filipin Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ve Savunma Bakanı Carlito Galvez ile yaptığı ABD-Filipinler 2+2 Bakanlar Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, ABD ve Çin arasındaki gerilime de yer verildi. Amerikan askeri güçlerinin yeni üslere yerleşmesinin Tayvan üzerine Çin’le ortaya çıkabilecek bir savaşta nasıl etkisi olacağı sorusu gündeme getirildi.

Savunma Bakanı Austin, üslerin uzun vadeli iki ülkenin ortak çalışabilirliğine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Filipin Dışişleri Bakanı Manalo, 4 üssün ortak çalışabilirlik ve potansiyel insani ve iklimsel felaketlere müdahalede kullanılmasının amaçlandığını dile getirdi.

ABD ile Çin Arasında Karmaşık Bir İlişki Var

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin ile ilişkilerinin bazı konularda rekabet, bazı konularda işbirliği bazı konularda ise hasımlık derecesinde olduğunu, özetle karmaşık bir ilişkiden söz edileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ana hedeflerinin kendi stratejilerini yoluna koymak ve güç için yatırımlar yapmak olduğunu ifade eden bakan, “Hedefimiz barış, istikrar, güvenlik ve fırsatlar yaratmaktır. Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmek değil, Çin’i kontrol altına almak değil.” ifadesini kullandı.

Çin ile küresel sorunlar konusunda işbirliği yapmaya hazır olduklarına ve iki ülke arasındaki iletişim kanallarının açık olmasının önemli olduğunu da aktardı.

ABD, Güney Çin Denizi’ne Savaş Gemisi Yolladı

Çin, 1947 yılından bu yana Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddia ediyor. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi komşu ülkeler ise benzer şekilde, denizde hakları olduğunu belirtiyor.

Çin ile arasındaki gerilim bir türlü bitmek bilmeyen ABD, geçtiğimiz günlerde Güney Çin Denizi’ne savaş gemisiyle girerek tansiyonun yükselmesine sebep olmuştu.

Gerilimin asıl başladığı nokta ise Tsai Ing-wen’in ABD ziyareti sonrasında Tayvan’ın bağımsızlığını tanımayan Pekin yönetiminin adayı denizden ve havadan kuşatması oldu.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Ada çevresinde Çin’e ait 35 askeri hava aracı ve 8 savaş gemisinin tespit edildiğini açıkladı.
(Kaynak:AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın