Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitmek Bilmeyen Kripto Kışına En İyi Dayanacak 3 Kripto Para

2022 yılının sonuna gelirken kripto paraların geneli tüm zamanların en yüksek seviyelerinden çok uzakta! Peki, ayı piyasasından sağ çıkabilecek kripto paralar hangileri?
Bitmek Bilmeyen Kripto Kışına En İyi Dayanacak 3 Kripto Para
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasası 2022’nin büyük bir bölümünde durgunluk içindeydi. Kripto paraların fiyatları; artan enflasyon, jeopolitik savaşlar ve merkez bankalarının faiz kararlarının etkisiyle inanılmaz derecede değişkenlik ve düşüşler yaşadı.

Piyasa, Kasım ayının ikinci yarısına geçilirken en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in çöküşüne tanıklık etti. Bu olay, kripto paralarının ve borsalarının istikrarını bozmak için ayılara daha fazla neden sunarak kripto kışını daha da kötüleştirdi.

Şimdi, yeni bir yıla yaklaşırken, yatırımcılar mevcut kripto kışının bir an önce sonlanmasını dileyerek yeni bir boğa koşusu umut ediyor. Ama ya hala devam ederse?

İşte T. Education analistlerine göre devam etmesi muhtemel kripto kışına karşı 2023 yılında bile güçlü durma potansiyeline sahip 3 kripto para birimi:

Bitcoin (BTC) Daha Uzun Süre Sahnede Olacak

Bitcoin yalnızca en eski ve en popüler kripto para birimi değil, aynı zamanda dünya çapında en çok işlem gören kripto varlıktır. 2009 yılında icat edilmiş olmasına rağmen, 2017’de ana akımın ilgisini çekmeye başladı. Zamanla, birden fazla yükseliş ve düşüş döngüsünden geçti ve bir sonraki boğa koşusu için tekrar toparlandı.

GCM Yatırım Banner

Üretimi 21 milyon ile sınırlandırılmış olup, sonuncusu 2140 yılında çıkartılacak olan dijital paranın 19 milyonu halihazırda dolaşımda. Artan küresel benimseme oranı BTC’yi daha kıt hale getirecek, böylece kripto para biriminin talebi ve fiyatı artacaktır.

Bitcoin, El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkeler tarafından yasal ödeme aracı olarak zaten kabul edildi ve diğer pek çok ülke de aynı yolu izlemeyi planlıyor. Bu nedenle kullanım kolaylığı ve erişilebilirliği sayesinde benimsenmesi kademeli olmaktan çok ani hale geldi ve muazzam bir hız kazandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kripto varlığın marka itibarı ve güçlü temelleri, bireysel ve kurumsal yatırımcı ilgisinin artmasında kilit faktörlerdir. Kripto pazarında büyümek isteyen çok sayıda ünlü şirketin, yatırım portföylerinde BTC’ye önemli yer vermesi kripto paranın daha uzun süre sahnede kalacağını gösteriyor.

Ethereum (ETH) Potansiyelinin Yüzde 55’inde!

Ethereum ağı; akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar (dApp), merkezi olmayan finans (DeFi) ve değiştirilemeyen tokenlar (NFT) gibi özelliklere sahip en seçkin blockchain ağlarından biridir. Blockchain alanında programlanabilir akıllı sözleşmelerin lider sağlayıcısı olarak konumundadır.

Ethereum, kripto kışına rağmen Eylül ayında uzun zamandır beklenen Merge güncellemesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Platformun yoğun kaynak kullanan Proof-of-Work modelinden daha yalın ve daha hızlı Proof-of-Stake protokolüne geçişi olağanüstüydü ve bunun, ağın benimsenmesini artırması bekleniyor.

Vitalik Buterin, Ethereum’un Merge sonrasında bile potansiyelinin yalnızca yüzde 55’inde çalıştığını ve ağ için daha fazla güncellemenin yolda olduğunu duyurdu.

ETH, daha fazla kullanıcıyı daha hızlı ve daha ucuz ücretlerle destekleyebilmeyi sağlayarak gelecek için ağını oluştururken, mevcut kripto kışında daha uzun süre dayanabilecek en iyi kriptolardan biridir.

Fantom (FTM) Güçleniyor

Fantom, DeFi uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformudur. Ağ, akıllı sözleşmeler yürüten diğer blockchain platformlarında görülen işlem hızındaki sınırlamaların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Fantom’un hızı, yüksek verimi ve düşük işlem maliyetleri, onu DeFi uygulamaları ve çok sayıda gerçek dünya kullanım durumu için ideal bir seçim haline getirmektedir.

FTM, 2022’deki piyasa çöküşünün tuzağına düşse de ekip, DAG 2.0’ın uygulanmasını başarıyla yöneterek Fantom ağına katılımı daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirdi. Ağ ayrıca, altyapısını güçlendiren birkaç başka önemli güncellemeden geçti. Bunların hepsi, geliştiriciler için ağın yerleşim hızını ve verimliliğini artırmayı amaçlıyordu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @FantomFDN

FTM uzun bir yol kat ederek sağlam bir topluluk ve yaklaşık 24 milyon cüzdan adresi ile yatırımcıların radarındaki yerini aldı. Dev kullanıcı büyümesiyle, kripto alanındaki en güvenilir layer-1 platformlarından biri olarak konumunu sağlamlaştırmaya devam ediyor. Raporlara göre, 100 milyon doların üzerinde stablecoin, 100 milyon dolar kripto para birimi ve 50.000.000 doların üzerinde kripto dışı varlık ile Fantom, 2022’nin en iyi finansal rezervlerinden birine sahip oldu.

Kripto para birimi ayrıca, platformda inşa edilen potansiyel projeleri desteklemek için fon sağlamayı amaçlayan yeni bir Fantom-Gitcoin hibe programı duyurdu. Fantom ağındaki son gelişmeler, FTM’yi 2022’de dikkate değer kazanımlarla en iyi kriptolardan biri haline getirdi. Ağındaki diğer gelişmeler ve artan kullanıcı tabanı, FTM’nin bu kripto kışını bile kolayca geride bırakmasına yardımcı olacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın