Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Rezerv Riski Verisi Uzun Vadeli Alım Öneriyor

Bitcoin ağında izlenen bir zincir metriği, şartların uzun vadeli alım yapılması için uygun olduğunu gösteriyor.
Bitcoin’in Rezerv Riski Verisi Uzun Vadeli Alım Öneriyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in mevcut durumu uzun vadede sabredebilecek yatırımcılar için uygun bir fırsat sunuyor olabilir. Uzun vadeli sahiplerin varlığına dayanarak Bitcoin’e almanın risk-ödül oranını ölçen Rezerv Riski adlı gösterge, kripto para birimine alım yapılması için uygun bir zaman olduğuna işaret ediyor.

Rezerv Riski, Ocak ayı sonlarında yeşil bölge altında 0,0027’ye gelmişti. Bu veri geçen zaman içerisinde 0,0024’e kadar gerilemiş durumda. Bu metrik yeşil alanda olduğunda, risk ödül oranının uygun olduğu düşünülür.

Glassnode haftalık bülteninde, “Bu metrik, yoğun yatırımcı birikimi olduğunda ve HODL tercih edilen pazar stratejisi olduğunda düşük seviyelerde işlem görür” ifadelerini kullandı. Bir başka deyişle uzun vadeli yatırımcılarda HODL duygusunun yüksek olduğu söylenebilir.

BTC Rezerv Risk metriği
Kaynak: Glassnode

Geçmişte Rezerv Riski, ayı piyasasının son aşamasından boğa piyasasının orta aşamalarına yavaş bir geçişe işaret ederek, yeşil bölgede uzun süre kalmıştı.

Bu nedenle düşük Rezerv Riskini takip etmek isteyen yatırımcıların sabırlı olması veya büyük getiriler ortaya çıkmadan önce uzun süreli düşük performansa dayanma kabiliyetine sahip olması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Rezerv Riski, 2015-17 ve 2018-20’de görülen çok yıllı dönemlerden çok daha kısa olmasına rağmen, şimdiye kadar 77 gün boyunca tarihsel olarak düşük değerlenmiş seviyelerde işlem gördü.

Bitcoin özellikle 2021 yılına güçlü boğa rallileri yaşadı. Kripto para birimi Nisan ve Kasım aylarında 64.000 ve 69.000 dolar tepe noktalarını kaydetti. BTC yazım itibarıyla 46.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın